Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно стимулирования создания и деятельности семейных фермерских хозяйств

Заключение к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1599
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств" (реєстр. N 1599 від 23.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується уточнити статус фермерського господарства, яке за проектом може бути створено без статусу юридичної особи; форми організації фермерського господарства, які у проекті поділені на індивідуальне та сімейне фермерське господарство; права та обов'язки членів особистого селянського господарства, які за проектом мають отримувати статус суб'єкта підприємницької діяльності. Також коригуються законодавчі положення про державну реєстрацію фермерського господарства, уточнюються заходи з державної підтримки створення та розвитку сімейних фермерських господарств, визначаються особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без створення юридичної особи. З цією метою відповідні зміни пропонується внести до законів України "Про фермерське господарство" та "Про особисте селянське господарство".

Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "сприятиме розвитку організованого сільськогосподарського виробництва за рахунок збільшення кількості офіційних суб'єктів аграрного ринку та урегулювання правил їх діяльності у цій сфері, що в свою чергу обумовить усунення податкових перешкод в їх діяльності та зростання доходів сільського населення в цілому", посиленню соціального та економічного захисту членів таких сімейних фермерських господарств, підвищенню готовності і здатності селян (особливо молодого і середнього поколінь) до самостійного господарювання на сімейних засадах тощо.

Проаналізувавши проект, Головне управління вважає за необхідне висловити щодо нього наступні зауваження.

1. Запропонований у змінах до статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" поділ фермерських господарств на індивідуальні, які засновуються однією фізичною особою (краще - громадянином, оскільки останній термін використовується у цьому Законі як загальний) та сімейні, які засновуються членами однієї сім'ї, не враховує того, що згідно з частиною 2 цієї статті фермерське господарство може бути створено громадянами України, які є родичами, але не є членами однієї сім'ї. У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні зміни.

У частині 6, якою доповнюється стаття 1 Закону України "Про фермерське господарство", слід уточнити, що фізична особа, яка засновує індивідуальне фермерське господарство із статусом юридичної особи є власником не господарства, а його майна. Річ у тому, що за змістом частини 1 статті 2 ЦК України фермерське господарство створене із набуттям статусу юридичної особи є суб'єктом цивільного права, а не його об'єктом, а тому воно не може бути об'єктом права власності.

2. У частині 1 статті 8 названого Закону пропонуємо уточнити, що відповідно до порядку, встановленого законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєструються індивідуальне фермерське господарство і сімейне фермерське господарство із статусом юридичної особи.

3. Звертаємо увагу на те, що у статті 81 "Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без створення юридичної особи", якою доповнюється Закон України "Про фермерське господарство", здебільшого визначаються питання укладення договору про створення сімейного фермерського господарства. У зв'язку з цим стаття має бути доповнена положеннями, які детальніше регулюють діяльність такого господарства. Зокрема, бажано розкрити зміст того, як саме ведеться така діяльність на основі підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця - голови цього господарства з урахуванням того, що у зобов'язанні, яким є договір про спільну діяльність, не може бути голови. Слід врахувати, що у разі організації спільної діяльності на підставі договору простого товариства під час ведення спільних справ кожний учасник має право діяти від імені всіх учасників, якщо договором простого товариства не встановлено, що ведення справ здійснюється окремими учасниками або спільно всіма учасниками договору простого товариства (ст. 1135 ЦК України).

Опрос