Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной службе" (относительно требования политической непредвзятости)

Заключение к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1596
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (щодо вимоги політичної неупередженості)" (реєстр. N 1596 від 23.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до ст. ст. 13, 15, 38 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон).

Необхідність запропонованих змін обґрунтовується метою запровадження незаангажованої системи державної служби, яка буде діяти в інтересах народу (п. 2 Пояснювальної записки).

За результатами аналізу поданого проекту Головне науково-експертне управління вважає за доцільне зазначити наступне:

1. У поданому проекті пропонується зобов'язати державних службовців (за виключенням народних депутатів України) на час виконання своїх повноважень в органах виконавчої влади припиняти своє членство в політичній партії. Згідно з проектом на державну службу не може вступити особа, яка не припинила членство в політичній партії. У разі встановлення факту членства у політичній партії щодо діючого державного службовця суб'єкт призначення зобов'язаний звільнити його у триденний строк з дня настання або встановлення такого факту, якщо інше не встановлено законом.

Згідно зі ст. 36 Конституції України "громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації,". Ця ж норма Конституції дозволяє встановлювати законом певні обмеження згаданих свобод, але лише "в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей".

Обґрунтованість запровадження заборони на членство державних службовців у політичних партіях викликає істотний сумнів. Адже принцип політичної нейтральності державних службовців не слід ототожнювати з повною забороною на їх участь у політичній діяльності. Вирішуючи це питання, законодавець має враховувати, що державний службовець, окрім іншого, є індивідуумом, що має власні погляди, зокрема, політичні, свобода вираження яких гарантується як Конституцією України, так і нормами міжнародного права. Встановлення заборони на членство у політичних партіях для всіх категорій державних службовців виглядає надмірною і може розглядатися як обмеження свободи вираження поглядів, яка гарантована кожному на підставі ст. 10 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.50 р.

Опрос