Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно совершенствования условий реализации права на добычу пресных подземных вод)

Заключение к проекту закона Украины от 31.12.2014 № 1587-1
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення умов реалізації права на видобування прісних підземних вод)" (реєстр. N 1587-1 від 31.12. 2014 р.)

У проекті пропонується внести до Кодексу України про надра, Водного кодексу України та Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" зміни, які стосуються вдосконалення правового регулювання видобування підземних вод. У ньому, зокрема, пропонується надати землевласникам і землекористувачам, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в межах наданих їм земельних ділянок, право видобувати підземні води для власних господарсько-побутових, сільськогосподарських та виробничих потреб без спеціальних дозволів та гірничого відводу тощо. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "забезпечить удосконалення правових умов реалізації землевласниками та землекористувачами своїх законних прав на видобування прісних підземних вод, сприятиме економічній привабливості та розвитку підприємництва, зокрема у сфері сільського господарства, матиме наслідком створення нових робочих місць, підвищення бюджетних надходжень та зростання добробуту в сільській місцевості".

Головне управління, проаналізувавши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. На нашу думку, запропоноване доповнення статті 23 Кодексу України про надра (далі - КУпН) новою частиною, згідно з якою землевласникам і землекористувачам, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, надається право видобувати підземні води у межах наданих їм земельних ділянок для власних господарсько-побутових, сільськогосподарських та виробничих потреб, є зайвим. Річ у тому, що відповідне право всіх землевласників та землекористувачів закріплюється у частині 1 цієї статті (з урахуванням змін, які вносяться до неї у проекті). У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні зміни.

Частина перша статті 23 Кодексу, причому як її чинна редакція, де йдеться про видобування підземних вод "для власних господарсько-побутових потреб", так і нова, яка пропонується у проекті, де йдеться про їх видобування "для власних господарсько-побутових, сільськогосподарських та виробничих потреб", характеризується певною правовою невизначеністю. Саме з цим, насамперед, пов'язані численні проблеми, що виникають у процесі застосування цієї статті, а також відсутність чітко обгрунтованої позиції з питань застосування статті 23 КУпН, про що йдеться у Пояснювальній записці до законопроекту.

Оскільки визначення згаданих вище термінів у чинному законодавстві відсутнє, доцільно було б заповнити цю прогалину безпосередньо у цій статті, наприклад, шляхом визначення орієнтовного переліку видів потреб, які можуть бути віднесені до категорії "власних господарського-побутових". На нашу думку, вирішення питання саме в такий спосіб сприяло б забезпеченню права землевласників і землекористувачів здійснювати в межах наданих їм земельних ділянок діяльність, спрямовану на задоволення власних побутових, сільськогосподарських та виробничих потреб без спеціальних дозволів та гірничого відводу.

Опрос