Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины о недрах относительно совершенствования нормативно-правовой базы в правоотношениях, связанных с добычей подземных вод

Заключение к проекту закона Украины от 23.12.2014 № 1587
Дата рассмотрения: 06.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про надра щодо вдосконалення нормативно-правової бази у правовідносинах, пов'язаних з видобуванням підземних вод" (реєстр. N 1587 від 23.12. 2014 р.)

У проекті пропонується внести до статті 23 Кодексу України про надра зміни, згідно з якими терміни "господарсько-побутові потреби" та "господарські і побутові потреби", що вживаються у частині першій цієї статті, замінюються на термін "потреби, що пов'язані із господарською діяльністю та потреби домогосподарств". Крім цього, у змінах до статті 24 цього Кодексу користувачам надр надається право "користуватись надрами для видобутку підземних вод з дня вчинення дії (подання документів) на отримання спеціального дозволу на користування надрами, якщо видобуток використовується для надання житлово-комунальних послуг населенню та/або забезпечення життєдіяльності підприємств". Метою законопроекту, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, є забезпечення прав користувачів та стабілізація правовідносин у сфері використання підземних вод, а його прийняття нормалізує відносини "малих" (до 300 л/добу) споживачів води з державними органами, підвищить ефективність використання підземних вод та унеможливить порушення прав громадян на безперебійне отримання житлово-комунальних послуг з водопостачання у разі передачі водовидобувних свердловин комунальним підприємствам з водопостачання.

Головне управління, проаналізувавши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Насамперед слід звернути увагу на те, що прийняття запропонованих змін до статті 23 КУпН, призведе виникнення певних суперечностей. Чинна редакція цієї статті визначає права землевласників і землекористувачів на видобування корисних копалин місцевого значення, торфу, прісних підземних вод та користування надрами для інших цілей. Відповідно до частини першої цієї статті вказані дії можуть здійснюватись без спеціальних дозволів та гірничого відводу, але тільки в межах наданих земельних ділянок та лише "для своїх господарських і побутових потреб (господарсько-побутових потреб)".

У результаті ж прийняття запропонованих змін створиться ситуація, за якою вказані суб'єкти будуть мати право видобувати корисні копалини місцевого значення і торф "для своїх господарських і побутових потреб", підземні води - "для власних потреб, що пов'язані з господарською діяльністю та потреб домогосподарств", і використовувати надра також для "потреб, що пов'язані з господарською діяльністю, та потреб домогосподарств". Однак термін "власні господарські і побутові потреби" ("господарсько-побутові потреби"), що використовуються у чинній редакції частини 1 статті 23 КУпН, і запропонований проектом термін "власні потреби, що пов'язані з господарською діяльністю та потреби домогосподарств" за змістом не співпадають. Останній є значно ширшим і виходить за межі "власних господарсько-побутових потреб", що може призвести до ще більших ускладнень при застосуванні відповідної норми.

Крім того, у чинній редакції цієї статті йдеться про землевласників і землекористувачів, в той час як у проекті вводиться нові суб'єкти - "домогосподарства". Вважаємо таке доповнення зайвим, оскільки останні можуть бути як землевласниками, так і землекористувачами. Зазначимо, що відповідно до статті 1 Закону України "Про сільськогосподарський перепис" домогосподарством визнається "сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об'єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи".

Частина перша статті 23 Кодексу, причому як її чинна редакція, де йдеться про видобування підземних вод "для власних господарсько-побутових потреб", так і нова, яка пропонується у проекті, де йдеться про їх видобування "для власних господарсько-побутових, сільськогосподарських та виробничих потреб", характеризується певною правовою невизначеністю. Саме з цим, насамперед, пов'язані численні проблеми, що виникають у процесі застосування цієї статті, а також відсутність чітко обгрунтованої позиції з питань застосування статті 23 КУпН, про що йдеться у Пояснювальній записці до законопроекту).

Опрос