Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно способа исполнения судебных решений

Заключение к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1568
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо способу виконання судових рішень)" (реєстр. N 1568 від 22.12.2014 року, внесений Кабінетом Міністрів України)

У проекті пропонується внести до законів України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" зміни, згідно з якими у законі про державний бюджет на відповідній рік можуть бути встановленні інші механізми та способи виконання судових рішень, ніж ті, що передбачені у цих законах. Як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, наявність таких "механізмів та способів виконання судових рішень може бути превенцією подальших порушень прав особи на вільне володіння майном та на виконання судового рішення". На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "прийняття проекту матиме наслідком попередження подальших порушень прав осіб на вільне володіння майном і на виконання судового рішення, уникнення надмірних витрат державного бюджету, а також усунення підстав для надходження до Європейського суду аналогічних заяв проти України та забезпечення належного звітування перед Комітетом міністрів Ради Європи".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо проекту наступні зауваження та пропозиції.

Насамперед варто звернути увагу на те, що Бюджетний кодекс України не передбачає можливості визначення у законі України про державний бюджет на відповідний рік механізмів та способів виконання судових рішень. Зазначимо, що спосіб виконання судового рішення, як правило, визначається безпосередньо у судовому рішенні. Наприклад, згідно з статтею 373 Цивільного процесуального кодексу України за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про зміну способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може змінити спосіб виконання рішення.

У статті 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" визначено право Кабінету Міністрів України "реструктуризувати фактичну заборгованість обсягом до 7.544.562.370 гривень, що виникла станом на 1 січня 2015 року за рішеннями судів, виконання яких гарантовано державою, а також за рішеннями Європейського суду з прав людини, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, шляхом часткового погашення за рахунок коштів, передбачених цим Законом на ці цілі, у розмірі до 10 відсотків від суми за зазначеними рішеннями та видачі на решту суми фінансових казначейських векселів строком обігу до семи років, з відстроченням платежів за цією заборгованістю на два роки та відсотковою ставкою 3 відсотки річних".

За цих умов, на думку управління, перелік конкретних механізмів та способів виконання судових рішень потрібно визначити безпосередньо у законах України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", а не у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, як це пропонується у проекті.

Опрос