Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об охране культурного наследия" (относительно сохранения памятников культурного наследия, внесенных в Список всемирного наследия Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО)

Заключение к проекту закона Украины от 22.12.2014 № 1553
Дата рассмотрения: 05.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону культурної спадщини" (щодо збереження пам'яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщини Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) (реєстраційний N 1553 від 22.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується розширити перелік категорій пам'яток місцевого та національного значення пам'яткою всесвітньої спадщини, створити органи управління, а також наглядові ради цих пам'яток, визначити їх повноваження, встановити особливості управління та забезпечення охорони пам'яток всесвітньої спадщини, розширити повноваження Кабінету Міністрів України та центральних органів виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, внести зміни щодо утримання та використання пам'яток, а також консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток всесвітнього значення, передбачити створення буферних зон пам'яток всесвітньої спадщини, внести зміни щодо надання дозволів на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт та доповнити чинний закон новими термінами.

Як зазначається в Пояснювальній записці, законопроект розроблено з метою забезпечення збереження пам'яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, шляхом визначення поняття пам'яток всесвітньої спадщини, їх буферних зон, визначення порядку встановлення режиму їх використання, визначення компетенції органів управління такими пам'ятками та їх наглядових рад, встановленням інших особливостей щодо управління та збереження таких пам'яток.

Головне науково-експертне управління, поділяючи позицію суб'єктів законодавчої ініціативи щодо необхідності збереження пам'яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщини, водночас вважає за доцільне висловити щодо законопроекту такі зауваження і пропозиції.

1. На думку управління, з пропозиціями законопроекту можна погодитись частково. Так, значна частина питань, що стосуються пам'яток всесвітньої спадщини та які пропонується врегулювати у законопроекті, більшою мірою вже врегульовані у законодавстві.

У положеннях статті 3 законопроекту до переліку органів, які здійснюють державне управління у сфері охорони культурної спадщини, пропонується віднести "органи управління пам'ятками всесвітньої спадщини". Однак, за загальним правилом (винятки з якого прямо передбачені Конституцією України або випливають із неї) завданням законів України є регулювання суспільних відносин, а не утворення тих чи інших органів виконавчої влади.

Опрос