Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О занятости населения" (относительно трудоустройства молодежи)

Заключение к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1524
Дата рассмотрения: 22.04.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Відповідно до статті 16 Закону України "Про комітети Верховної Ради України" та доручення Голови Верховної Ради України Гройсмана В. Б. Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянув на своєму засіданні 22 квітня 2015 року проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" (щодо працевлаштування молоді) (реєстр. N 1524), поданий народним депутатом України Рабіновичем В. З.

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про зайнятість населення", зокрема: встановити підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 10 осіб квоту для працевлаштування молоді до 30 років в розмірі 30 % від середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік; збільшити з двох до п'яти років строк працевлаштування осіб, що потребують додаткових гарантій у працевлаштуванні, з метою отримання роботодавцем протягом року компенсації фактичних витрат на сплату єдиного соціального внеску; підвищити відповідальність за порушення законодавства про зайнятість населення шляхом значного підвищення штрафів; зараховувати до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття суми штрафів, передбачених частинами третьою, четвертою, сьомою і восьмою статті 53 цього Закону.

Комітет підтримує ідею автора спрямовану на підвищення соціального захисту громадян, в тому числі щодо працевлаштування молоді, зниження рівня безробіття, забезпечення права та гарантії зайнятості.

Проте, запропоноване автором законопроекту положення щодо встановлення квоти робочих місць у розмірі 30 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік для працевлаштування молоді до 30 років суперечить статті 1 Закону України "Про сприяння соціальному становленню молоді в Україні", згідно якої до молоді належать громадяни України віком до 35 років, а отже проект Закону обмежує право молодих громадян у віці від 30 до 35 років на додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, передбачені Законом України "Про зайнятість населення".

Крім того, положення законопроекту не сприяють довготривалому працевлаштуванню громадян, адже при досягненні молодими працівниками 30 років, власник підприємства, установи чи організації буде вважатися таким, що не виконує обов'язку щодо встановлення квоти і з метою уникнення санкцій буде вимушений розривати трудові договори із своїми працівниками з метою працевлаштування молодих громадян.

Комітет також звертає увагу на те, що законопроект обмежує право роботодавців проводити добір робочої сили, оскільки статтею 14 Закону України "Про зайнятість населення" вже зобов'язано роботодавців з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлювати квоту у розмірі 5 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік для працевлаштування громадян, що потребують додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Крім того, згідно із статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Таким чином, в разі встановлення до вищезазначеної квоти та нормативу робочих місць, запропонованої автором квоти робочих місць у розмірі 30 % середньооблікової чисельності штатних працівників для працевлаштування молоді до 30 років, роботодавець буде значно обмежений у своєму праві вільного добору працівників. Отже, загальна чисельність встановленої квоти працівників на підприємстві буде становити 39 %.

Опрос