Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" (относительно медицинского обслуживания народных депутатов на общих основаниях и изменения органа, осуществляющего функции по управлению Клинической больницей "Феофанія" Государственного управления делами)

Заключение к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1523
Дата рассмотрения: 25.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" (щодо медичного обслуговування народних депутатів на загальних підставах та зміни органу, який здійснює функції з управління Клінічної лікарні "Феофанія" Державного управління справами)" (реєстр. N 1523 від 19.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) з метою скасування або обмеження пільг з безоплатного медичного обслуговування, якими користуються народні депутати України, скасування норми, відповідно до якої народний депутат в питаннях матеріального і соціально-побутового забезпечення прирівнюється до членів Кабінету Міністрів України. Крім того, у проекті пропонується доручити Кабінету Міністрів України протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом вжити заходів щодо передачі Клінічної лікарні "Феофанія" Державного управління справами до сфери управління Міністерства охорони здоров'я та надання нею медичної допомоги виключно військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (п. 2 пояснювальної записки).

За результатами аналізу поданого проекту вважаємо за необхідне зазначити наступне:

1. Проект передбачає внесення змін до ч. 13 ст. 20 Закону, яка стосується медичного обслуговування народних депутатів України, строк повноважень яких закінчився.

Необхідно нагадати, що до цієї частини ст. 20 нещодавно (менше року тому) уже вносились зміни (Закон України N 836-VII від 28.02.2014 р.) щодо скасування пільг "колишніх" народних депутатів стосовно забезпечення путівками для лікування, забезпечення транспортом для поїздки в лікарню, поліклініку та інших потреб у зв'язку із оздоровленням та лікуванням. Нині приписи ч. 13 ст. 20 Закону дозволяють народному депутату, строк повноважень якого закінчився, лише користуватись безкоштовним медичним обслуговуванням у тих закладах охорони здоров'я, до яких він був прикріплений у період виконання депутатських повноважень. На нашу думку, ці приписи можна розглядати як свого роду мінімальні гарантії, які є складовими комплексу гарантій незалежності депутата.

У проекті пропонується передбачити для вказаної категорії осіб право на безоплатне отримання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров'я на загальних підставах. Проте, у такій редакції абз. 1 ч. 13 ст. 20 не має жодного правового навантаження, оскільки відповідне право вказана категорія осіб має й без запропонованого припису і може користуватися ним без внесення запропонованих змін.

Цього ж питання стосуються зміни до ч. 7 ст. 33 Закону, до якої також раніше вносились зміни Законом N 836-VII від 28.02.2014 р., і яка нині передбачає право діючого народного депутата на безкоштовне медичне обслуговування. В проекті це формулювання пропонується змінити правом на "безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров'я медичної допомоги на загальних підставах".

Проте, по-перше, нова редакція ч. 7 ст. 33 Закону також не має юридичного навантаження та не створює нової норми права.

По-друге, чинні приписи щодо надання медичної допомоги народним депутатам є не привілеєм, а необхідною складовою реалізації їх повноважень.

При прийнятті рішення щодо вказаних змін необхідно враховувати й те, що нинішній склад народних депутатів України включає громадян України різного віку, які мають різні, іноді дуже відмінні матеріальні можливості.

Опрос