Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно организации предоставления домедицинской помощи

Заключение к проекту закона Украины от 19.12.2014 № 1516
Дата рассмотрения: 28.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації надання домедичної допомоги" (реєстр. N 1516 від 19.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до Основ законодавства України про охорону здоров'я, Закону України "Про екстрену медичну допомогу", які мають на меті визначити вимоги до організації надання домедичної допомоги.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, висловлює щодо нього такі зауваження і пропозиції.

1. У законопроекті пропонується викласти у новій редакції статтю 12 Закону України "Про екстрену медичну допомогу", за змістом якої на працівників підприємств, установ і організацій покладається обов'язок надавати домедичну допомогу, проходити підготовку і перепідготовку з надання домедичної допомоги за нормами та на умовах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Зазначене не узгоджується з відповідними нормами Основ законодавства України про охорону здоров'я (абз. 10 ч. 1 ст. 3), Закону України "Про екстрену медичну допомогу" (п. 4 ч. 1 ст. 1), згідно з якими домедична допомога надається особами, які за своїми службовими обов'язками мають володіти основними практичними навичками з рятування та збереження життя людини, яка перебуває у невідкладному стані, та відповідно до закону зобов'язані здійснювати такі дії. Відповідно до чинної редакції статті 12 Закону України "Про екстрену медичну допомогу" "особами, які зобов'язані надавати домедичну допомогу людині у невідкладному стані, є: рятувальники аварійно-рятувальних служб, працівники державної пожежної охорони, працівники органів та підрозділів міліції, фармацевтичні працівники, провідники пасажирських вагонів, бортпровідники та інші особи, які не мають медичної освіти, але за своїми службовими обов'язками повинні володіти практичними навичками надання домедичної допомоги".

Крім того, слід звернути увагу на те, що згідно із статтею 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпПУ) взаємовідносини між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою регулюються трудовим договором, тобто угодою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові. При цьому власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпПУ). Тим часом, за змістом законопроекту, на працівників пропонується покласти виконання функцій, які не входять до їх обов'язків відповідно до трудового договору, не відповідають отриманій ними спеціальності.

2. У змінах до статті 12 Закону України "Про екстрену медичну допомогу" (далі - Закон) пропонується встановити, що кількість працівників підприємств, установ і організацій, які є відповідальними за надання домедичної допомоги, "визначається за нормами та на умовах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України" (ч. 2 ст. 12 Закону). Запропонована норма виглядає нелогічною у контексті того, що питання, вирішення якого пропонується покласти на Кабінет Міністрів України, на думку Головного управління, за своєю природою відноситься до сфери відання центрального органу виконавчої влади, що формує державну політику у сфері охорони здоров'я. До того ж згідно зі змінами, що вносяться цим же законопроектом до Основ законодавства України про охорону здоров'я, "правила надання домедичної допомоги, зокрема норми, нормативи розроблюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері охорони здоров'я".

Опрос