Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О некоторых вопросах по восстановлению утраченного страхового стажа работникам Александрийского буроугольного комплекса (относительно урегулирования вопроса отсрочки налогового долга по налоговым обязательствам по уплате страховых взносов на общеобязательное государственное пенсионное страхование)

Заключение к проекту закона Украины от 18.12.2014 № 1508
Дата рассмотрения: 26.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про деякі питання щодо відновлення втраченого страхового стажу працівникам Олександрійського буровугільного комплексу (щодо врегулювання питання відстрочення податкового боргу по податкових зобов'язаннях зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування)" (N 1508 від 18.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується відновити втрачений пенсійний стаж працівникам державної холдингової компанії "Олександріявугілля" (у подальшому - ДХК "Олександріявугілля") за період, протягом якого орендарі відповідного державного майна не сплачували збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для цього пропонується наступний механізм. Спочатку центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі (у подальшому - ЦОВВ) спільно з Фондом державного майна України затверджує акт про кількісний склад структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", які були передані в оренду та кількісний склад працівників структурних підрозділів ДХК "Олександріявугілля", трудові книжки яких передано орендарю. На підставі вказаного акту Пенсійний Фонд України, визначає суму заборгованості з сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Після цього ЦОВВ спільно з Фондом державного майна України та обласною державною адміністрацією готує довідку про перспективи розвитку і наявність намірів і пропозицій інвестування коштів у відновлення видобутку та переробки бурого вугілля на базі Олександрійського буровугільного комплексу та узгоджене протокольне рішення щодо включення, при з'явленні потенційного інвестора, до інвестиційного договору умови про обов'язкове зобов'язання промислового інвестора, покупця або орендаря активів цього комплексу про сплату вказаної заборгованості та укладення інвестором угоди з Пенсійним фондом України про її реструктуризацію і сплату частинами, в узгоджений сторонами цієї угоди строк.

Головне управління, розглянувши проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту таке.

1. На нашу думку, запропонований варіант вирішення проблеми відновлення втраченого страхового працівникам ДКХ "Олександріявугілля" є доволі сумнівним, оскільки, як можна зрозуміти з Пояснювальній записці до проекту, на даний час достеменно невідомо чи є інвестор, який погодився на визначені у проекті умови, а також, що робити, якщо він не буде знайдений взагалі. Крім цього, слід звернути увагу на те, що базові законодавчі акти у цій сфері ("Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") не передбачають можливості відновлення страхового стажу.

2. Управління не підтримує пропозицію про зарахування страхового стажу без фактичної сплати страхових внесків, оскільки вона суперечить змісту терміна "страховий стаж", який визначається як період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок" (стаття 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). З цих міркувань також не підтримується положення частини 4 статті 2 проекту про надання Пенсійного фонду України повноважень щодо прийняття рішення про відстрочення платежів, внесення віртуальних даних до системи персоніфікованого обліку та зарахування на підставі них страхового стажу працівникам ДХК "Олександрія вугілля".

3. Зайвою є норма частини 6 статті 2 проекту, згідно з якою відповідний центральний орган виконавчої влади визначає підприємство правонаступника для оформлення трудових книжок, оскільки страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (стаття 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Опрос