Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления социальной защиты внутренне перемещенных лиц

Заключение к проекту закона Украины от 17.12.2014 № 1496
Дата рассмотрения: 30.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб" (N 1496 від 17.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується запровадити низку додаткових заходів сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб, а саме, за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) надавати роботодавцям за працевлаштування осіб, які переїхали з тимчасово окупованої території, зони проведення антитерористичної операції чи надзвичайної ситуації компенсацію витрат на оплату праці таких осіб, а зареєстрованому безробітному компенсацію витрат на переїзд до місцевості, де вони працюватимуть, та витрат на проходження медичного та/або наркологічного огляду, якщо це потрібно для працевлаштування (нова стаття 24-1 Закону України "Про зайнятість населення").

Пропонується також установити, що передбачена статтею 26 зазначеного вище Закону компенсація роботодавцю єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі забезпечення молоді, яка здобула професійно-технічну або вищу освіту, першим робочим місцем за отриманою професією (спеціальністю) виплачується виключно за рахунок коштів Фонду. На сьогодні така компенсація виплачується за рахунок коштів зазначеного вище Фонду та коштів Державного бюджету України, передбачених на ці цілі.

Крім цього, запропоновано розширити перелік осіб, які мають право на отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності. Також пропонується встановити умови фінансування громадських робіт із залученням безробітних як за рахунок коштів місцевих бюджетів, так і за рахунок коштів Фонду, але без дотримання вимоги паритетності фінансування, "пропорційно рівними частинами" - як передбачає частина шоста статті 31 Закону України "Про зайнятість населення".

Головне науково-експертне управління, підтримуючи законодавчу ініціативу щодо посилення соціального захисту безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб, разом з тим вважає за доцільне зазначити про таке.

Пропозиція щодо виключення вимоги фінансування громадських робіт із залученням безробітних пропорційно рівними частинами за рахунок місцевих бюджетів і Фонду, на думку управління, заслуговує на підтримку. Адже встановлена на цей час у цій статті норма щодо фінансування організації таких робіт у разі залучення зареєстрованих безробітних за рахунок коштів не тільки Фонду, але й місцевих бюджетів (пропорційно рівними частинами), на нашу думку, не виправдовує своє призначення з огляду на спеціальну роль вказаного Фонду та держави у забезпеченні зайнятості населення, що й свідчить про доцільність уточнення змісту цієї норми, запропонованого у законопроекті.

Водночас з огляду на вказані функції держави у забезпеченні зайнятості населення, зокрема й забезпечення молоді, яка здобула професійно-технічну або вищу освіту, першим робочим місцем за отриманою професією, вважаємо недостатньо обґрунтованою (і не підтвердженою відповідними розрахунками недостатності бюджетних коштів) пропозицію про усунення держави від фінансування її зобов'язань у цій сфері. Крім того, слід зауважити, що механізм функціонування Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ґрунтується на фінансуванні ризиків втрати роботи застрахованими у ньому громадянами, із доходів яких і відраховуються внески до цього Фонду. Особи ж, яким держава забезпечує перше робоче місце, не є застрахованими особами до початку своєї трудової діяльності. Тому недостатньо виваженим було б покладення тягаря повного фінансування державних заходів із забезпечення першого робочого місця на сформований із внесків саме застрахованих осіб бюджет Фонду. При цьому викликає застереження, що у проекті передбачається відмова від бюджетного фінансування вказаного напрямку загалом, навіть без обмеження певним строком на період подолання "економічних труднощів".

Опрос