Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины (относительно упрощения процедуры продажи земельных участков коммунальной собственности или прав на них на конкурентных принципах, а также относительно оснований и механизма возмещения убытков владельцам земли)

Заключение к проекту закона Украины от 16.12.2014 № 1482
Дата рассмотрения: 16.06.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин на своєму засіданні 16 червня 2015 року розглянув проект Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України" (щодо спрощення процедури продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах, а також щодо підстав та механізму відшкодування збитків власникам землі), поданий народним депутатом України Насаликом І. С. (реєстр. N 1482) і зазначає наступне.

З метою спрощення процедури надання земельних ділянок в оренду для розташування на них об'єктів сфери послуг чи соціально-культурного призначення та залучення додаткових фінансових ресурсів до місцевих бюджетів через впровадження механізму відшкодування збитків, спричинених власникам землі користуванням нею без правовстановлюючих документів пропонується внести зміни до статей 134, 156 та 157 Земельного кодексу України.

Змінами до частини другої статті 134 Земельного кодексу України передбачено не здійснювати продаж земельних ділянок комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) у разі наявності лише одного учасника торгів протягом місяця з дня їх оголошення, якщо на земельній ділянці комунальної власності рішенням власника передбачається розташування об'єкта сфери послуг чи соціально-культурного призначення.

У той же час, реалізація зазначеної норми не відповідає частині третій статті 138 Земельного кодексу України, відповідно до якої передбачено, якщо торги визнано такими, що не відбулися, з підстави наявності лише одного учасника і для участі у повторних торгах зареєстрований лише той самий учасник, він має право придбати земельну ділянку або набути право користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису) нею за стартовою ціною, визначеною відповідно до частини четвертої статті 136 цього Кодексу.

Не підтримуються членами Комітету і доповнення до статті 156 Земельного кодексу, які передбачають, що підставою відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам є використання земельної ділянки без документа, що засвідчує право на неї, однак Земельним кодексом України не передбачено такого поняття як "документ, який засвідчує право". Необхідно звернути увагу, що підставою відшкодування збитків, є факт наявності збитків, а не відсутність оформленого права на земельну ділянку.

Стаття 157 Земельного кодексу України визначає порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, який встановлюється Кабінетом Міністрів України. Запропоновані зміни до частини другої статті 157 Земельного кодексу України передбачають, що порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам для земель комунальної власності буде встановлюватись органами місцевого самоврядування в розмірах, що не перевищують ставку земельного податку з коефіцієнтом 12. Отже, запропонований її зміст має бути узгоджений зі змістом її чинної редакції, оскільки в чинній редакції йдеться мова про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, а в запропонованій редакції про розмір відшкодування збитків.

Опрос