Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно поддержки отечественного книгоиздания)

Заключение к проекту закона Украины от 15.12.2014 № 1471
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підтримки вітчизняного книговидання)"

У законопроекті пропонується продовжити дію норм Податкового кодексу України щодо надання видавництвам, видавничим організаціям, підприємствам поліграфії пільг з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Законопроект потребує техніко-юридичного корегування.

Зокрема, у законопроекті пропонується доповнити новим пунктом 154.10 статтю 154 Податкового кодексу України, згідно з яким "звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, розповсюджувачів книжкової продукції, отриманий ними від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, та розповсюдження книжкової продукції виробленої в Україні, крім продукції еротичного характеру. Суми вивільнених коштів (суми податку, які не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку) спрямовуються таким платником на створення чи переоснащення матеріально-технічної бази, збільшення обсягу виробництва (надання послуг), запровадження новітніх технологій та/або повернення кредитів (у тому числі отриманих до дня набрання чинності цим Кодексом), використаних на зазначені цілі, та сплату процентів за ними. Зазначені напрями використання коштів мають бути пов'язані з діяльністю платника податку, прибуток (дохід) від якої звільняється від оподаткування. з метою оподаткування суми вивільнених коштів визнаються доходами одночасно з визнанням витрат, понесених за рахунок цих коштів, у розмірі таких витрат. Порядок цільового використання сум вивільнених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України". Необхідність запровадження такої норми обґрунтовується тим, що згідно з чинним п. 18 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України тільки "до 1 січня 2015 року, звільняється від оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, отриманий ними від діяльності з виготовлення на території України книжкової продукції, крім продукції еротичного характеру". Водночас у Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що "припинення тимчасового режиму пільгового оподаткування без удосконалення норм, які передбачають постійні пільги, спричинить падіння обсягів випуску книг, гальмування розвитку вітчизняної книговидавничої галузі, суттєве підвищення цін на книжкову продукцію, що зробить її менш доступною для населення України".

Головне управління звертає увагу на те, що законодавча пропозиція у запропонованому вигляді не може бути реалізована, оскільки Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" N 71-VIII від 28 грудня 2014 року, який набув чинності з 1 січня 2015 року, була прийнята нова редакція розділу III "Податок на прибуток підприємств" Податкового кодексу України, яка не містить статті під номером 154. Враховуючи зазначене, внесена законодавча ініціатива потребує відповідного корегування.

Відповідного корегування потребує і законодавча пропозиція щодо внесення змін до п. 197.4 статті 197 Податкового кодексу України, який згідно з вимогами вищезазначеного Закону також викладений у новій редакції.

2. Головне управління, погоджуючись в цілому з необхідністю державної підтримки вітчизняного книговидання, водночас звертає увагу на те, що з 1 січня 2004 року до 1 січня 2015 року видавництва, видавничі організації, підприємства поліграфії мали податкові пільги подібні тим, які пропонуються поданим проектом. Водночас, Пояснювальна записка до проекту не містить інформації щодо результатів запровадження зазначених податкових пільг, наприклад, щодо збільшення обсягів видавництва і реалізації книжкової продукції та оновлення технічної бази видавничих організацій і підприємств поліграфії за період дії податкових пільг.

Опрос