Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно неначисления выплат народным депутатам Украины в случае неисполнения ими предусмотренных законом полномочий без уважительных причин)

Заключение к проекту закона Украины от 12.12.2014 № 1462
Дата рассмотрения: 25.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо ненарахування виплат народним депутатам України у разі невиконання ними передбачених законом повноважень без поважних причин)" (реєстр. N 1462 від 12.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести до ч. 4 ст. 26 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) та до ч. 5 ст. 33 Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) зміни, в яких пропонується вилучити посилання на необхідність участі профільного парламентського комітету при вирішенні питань щодо невиплат заробітної плати народним депутатам України за ті дні, коли вони без поважних причин не виконували визначених законами повноважень.

Положення даного проекту частково повторюють положення законопроекту N 4604 від 28.03.14 р., який вносився до парламенту VII скликання і щодо якого Головне управління вже висловлювало свої зауваження. Оскільки раніше висловлені зауваження Головного управління залишились актуальними і для даного законопроекту, вважаємо за необхідне їх повторити та зазначити наступне:

1. Чинними приписами законодавства України передбачено, що комітет, до предмета відання якого належать питання регламенту, розглядає спірні питання щодо нарахування виплат народному депутатові на підставі даних письмової реєстрації за час участі в пленарних засіданнях Верховної Ради України (ч. 4 ст. 26 Регламенту) та звертається з поданням, згідно з яким не провадяться виплати, пов'язані з виконанням депутатських повноважень, за дні, в які народний депутат без поважних причин не виконує свої депутатські повноваження, передбачені законом (ч. 5 ст. 33 Закону). У положеннях проекту пропонується виключити зазначені приписи.

Обгрунтованість запропонованих новел викликає сумніви, оскільки у разі прийняття проекту виникне невизначеність щодо суб'єкта, який матиме право визначати підстави для ненарахування виплат, пов'язаних із виконанням депутатських повноважень, а порядок здійснення таких нарахувань визначатиметься лише на підзаконному рівні. При цьому невиплати у випадках, зазначених у статті 26 Регламенту, очевидно, здійснюватимуться на підставі даних Апарату парламенту.

Однак, виходячи з приписів ст. 7 Регламенту, згідно з якими Апарат Верховної Ради (надалі - Апарат) здійснює організаційне, правове, наукове, документальне, інформаційне, експертно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансове забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів, депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді, Апарат парламенту є лише допоміжним органом з функцією виконання розпоряджень керівництва Верховної Ради України. Тому Апарат, діючи на підставі підзаконного акту, здійснює фінансове забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів, але не може самостійно вирішувати питання щодо нарахування чи ненарахування виплат народним депутатам за участь в пленарних засіданнях Верховної Ради. тим більш, що у відповідних випадках по суті йдеться про юридичну відповідальність народних депутатів за порушення трудової дисципліни. Відсутність у законі хоча б загальних правил притягнення до такої відповідальності, на наш погляд, призведе до виникнення проблем у правозастосуванні.

У ч. 3 ст. 26 Регламенту міститься перелік поважних причин відсутності народного депутата на пленарному засіданні, однак в разі прийняття проекту буде неможливо зрозуміти, хто має визначити наявність чи відсутність поважних причин відсутності народного депутата на пленарному засіданні (на даний час цю функцію здійснює відповідний парламентський комітет).

Опрос