Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно освобождения от должности государственного служащего за сепаратизм)

Заключение к проекту закона Украины от 12.12.2014 № 1459
Дата рассмотрения: 03.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо звільнення державного службовця за сепаратизм)" (реєстр. N 1459 від 12.12.2014 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення змін до Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16.12.1993 р. (далі - Закон N 3723-XII) та Закону України "Про державну службу" N 4050-VI від 17.11.2011 р. (далі - Закон N 4050-VI) в частині доповнення підстав припинення державної служби.

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження:

1. Чинний Закон України "Про державну службу" до основних обов'язків державних службовців відносить, окрім іншого, додержання Конституції України та інших актів законодавства України (абз. 2 ч. 1 ст. 10). В Законі N 4050-VI, що має набрати чинності з 01.01.2016 р., також встановлюється обов'язок державного службовця діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (п. 1 ч. 1 ст. 11). Тому встановлені в Конституції України вимоги щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності держави є обов'язковими і для державних службовців.

2. У проекті пропонується доповнити закони N 3723-XII та N 4050-VI новою підставою для припинення державної служби, якою є "виявлення доказів причетності до порушення територіальної цілісності і недоторканості України, насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади".

При аналізі запропонованих змін необхідно мати на увазі, що дії, вчинені з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, змова про вчинення таких дій, публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій є злочином, передбаченим ст. 109 Кримінального кодексу України. Умисні дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а також публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій становлять склад злочину, передбаченого ст. 110 Кримінального кодексу України.

Відповідно до змісту законів N 3723-XII та N 4050-VI при прийнятті на державну службу державний службовець приймає присягу, відповідно до якої бере на себе зобов'язання, в тому числі, додержуватися Конституції та законів України (ст. 17 Закону N 3723-XII, ст. 18 Закону N 4050-VI). Очевидно, що дії, спрямовані на порушення територіальної цілісності, недоторканності України, насильницьку зміну та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, суперечать вимогам Основного Закону України та зобов'язанням державних службовців, взятим ними при прийнятті присяги.

Опрос