Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О воинской обязанности и военной службе" относительно увольнения с военной службы лиц, имеющих на содержании детей-инвалидов I или II группы

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1448
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо звільнення з військової служби осіб, які мають на утриманні дітей-інвалідів I чи II групи"

Даний законопроект розроблений з метою створення правових умов посилення захисту прав дітей-інвалідів, батьки яких проходять військову службу відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", шляхом викладення в новій редакції абзацу другого пункту "ґ" частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо звільнення з військової служби військовослужбовців, які мають на утриманні дітей-інвалідів I чи II групи віком до 23 років.

Необхідність внесення вказаного законопроекту у супровідних документах до нього пояснюється тим, що, наразі в зоні АТО знаходяться чоловіки, які були мобілізовані до прийняття змін до частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на підставі Закону України від 25.07.2014 р. N 1614-VII, відповідно до яких "чоловіки та жінки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, що є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації".

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління в цілому підтримує його ідею, одночасно звертаючи увагу на таке.

1. Запропонована проектом нова редакція абзацу другого пункту "ґ" частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", на наш погляд, не повністю узгоджується із чинною частиною першою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Адже у вказаній нормі Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" йдеться про чоловіків та жінок, а у законопроекті - про матір (батька), на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, що є інвалідом I чи II групи, що не є тотожним. Таким чином, у законопроекті у порівняні із чинною нормою Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не враховано, що діти-інваліди можуть знаходитись на утриманні не лише батьків, але й опікунів, піклувальників, інших осіб, що здійснюють догляд за вказаними дітьми. Тому в запропонованій проектом новій редакції вищевказаної норми, слова "матір (батько)" пропонуємо замінити словами "чоловік (жінка)".

2. У законопроекті не враховано, що для деяких військовослужбовці, які мають на утриманні дітей-інвалідів I чи II групи, саме військова служба може бути постійним і основним джерелом доходів, а тому їх звільнення може позбавити їх засобів для існування, а їх дітей-інвалідів - джерела утримання. З огляду на це, пропонуємо доповнити редакцію запропонованої проектом норми словами "за виключенням випадків, коли вони виявили бажання продовжувати військову службу".

3. Запропонований у проекті спосіб вирішення питання шляхом внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", на наш погляд, є не зовсім вдалим, оскільки за такого підходу у разі можливого розширення підстав для надання відстрочки від мобілізації в особливий період шляхом внесення будь-яких інших змін до статті 23 Закону "Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку" необхідно буде вносити відповідні зміни ще й до статті 26 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу".

Опрос