Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в законы Украины относительно обеспечения права граждан на свободу мировоззрения и вероисповедания при получении образования

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1447
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до законів України щодо забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання при отриманні освіти" (реєстр. N 1447 від 11.12.2014 р.)

У законопроекті шляхом внесення змін до статей 6, 9, 34 Закону України "Про освіту" та статті 11 Закону України "Про дошкільну освіту" пропонується передбачити можливість заснування релігійними організаціям дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних та вищих навчальних закладів.

Необхідність прийняття цього законопроекту в Пояснювальній записці до нього обґрунтовується тим, що "на даний час спостерігаються випадки перешкоджання під надуманими приводами з боку окремих органів місцевої влади і органів місцевого самоврядування створенню релігійними організаціями заснованих в Україні навчальних закладів, у яких би здійснювалось навчання з планом роботи, котрий відповідає вимогам Базового компонента освіти".

Головне управління звертає увагу на те, що положення внесеного законопроекту за змістом значною мірою дублюють положення законопроектів, які знаходились на розгляді парламенту у попередні роки і щодо яких управлінням були зроблені висновки, а тому вбачає за доцільне повторити щодо нього попередні, актуальні стосовно внесеного законопроекту, зауваження, а також висловити нові.

Порушене у законопроекті питання виглядає проблематичним з точки зору відповідності Конституції України та законам України. У зв'язку з цим слід звернути увагу на вимоги частини третьої статті 35 Конституції України, відповідно до якої "церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа - від церкви". Зазначена конституційна норма знайшла відображення у частині першій статті 6 "Відокремлення школи від церкви (релігійних організацій)" Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації", згідно з якою "державна система освіти в Україні відокремлена від церкви (релігійних організацій), має світський характер".

Крім того, пропозиція щодо надання релігійним організаціям права засновувати, зокрема, вищі навчальні заклади не кореспондується з встановленими в Законі України "Про вищу освіту" принципами державної політики у сфері вищої освіти та діяльності вищих навчальних закладів: "незалежність здобуття вищої освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій (крім вищих духовних навчальних закладів)" (п. 3 ч. 2 ст. 3); "незалежність навчального закладу від політичних партій, громадських і релігійних організацій (крім вищих духовних навчальних закладів)" (п. 4 ч. 1 ст. 32).

Слід враховувати й те, що освітня діяльність є складовою соціально-культурної (гуманітарної) функції держави, а відповідно до положень частини шостої статті 5 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійні організації "не виконують державних функцій".

На думку Головного управління, законопроект не кореспондується з положенням статті 7 вказаного вище чинного Закону, згідно з яким "релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру".

Також звертаємо увагу на те, що відповідно до частини другої статті 7 України "Про свободу совісті та релігійні організації" "релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об'єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій". Відтак, із прийняттям цього законопроекту кожна із вищезазначених релігійних організацій може створювати навчальні заклади, що вбачається нелогічним.

Вважаємо за доцільне висловити й інші зауваження до законопроекту. Зокрема, ним не вирішується питання кадрового забезпечення навчальних закладів, заснованих релігійними організаціями, хоча відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про освіту" однією з умов створення навчальних закладів є наявність науково-методичної бази та педагогічних (для вищих навчальних закладів - науково-педагогічних) кадрів.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос