Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1445
Дата рассмотрения: 20.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків" (за реєстр. N 1445 від 11.12.2014 р.)

У законопроекті передбачено внесення окремих змін до Законів України "Про політичні партії", "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про Центральну виборчу комісію".

Зокрема, пропонується доповнити частину 2 статті 52 Закону України "Про вибори народних депутатів України" новим приписом, згідно з яким "у виборчому списку кандидатів у депутати забезпечується мінімальний рівень представництва жінок або чоловіків у кожній десятці кандидатів не менше 3 осіб тієї статі, яка менше представлена" (підп. 1 пункту 5 розділу І проекту). Аналогічним приписом пропонується доповнити частину 2 статті 36 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (пункт 4 розділу І проекту).

Законопроект значною мірою відтворює приписи законопроекту N 3411-2 від 23.10.2013 р., який було подано Кабінетом Міністрів України і щодо якого Головне управління вже висловлювало свої зауваження. Оскільки висловлені раніше зауваження залишаються актуальними і для даного законопроекту, вважаємо за необхідне їх повторити та зазначити наступне:

1. Впровадження заходів щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у виборчому процесі відповідає міжнародним стандартам та практиці у сфері виборчого права. Разом з тим, аналіз приписів законопроекту свідчить про наявність у ньому окремих недоліків.

Зокрема, у проекті передбачено відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати у разі недотримання вимог щодо гендерної рівності при складанні списків (зміни до ст. 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" - підп. 4 п. 5 розділу І проекту). Разом з тим, не передбачено будь-яких санкцій з боку територіальних виборчих комісій у разі, якщо політична партія на місцевих виборах подала списки кандидатів без дотримання вимог виборчого закону щодо порядку формування виборчих списків.

2. Що стосується змін до Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків" (п. 3 розділу І проекту), то слід звернути увагу, що визначення термінів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків містяться у різних законах, а саме у зазначеному вище Законі та Законі України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні". Наприклад, визначення гендерно-правової експертизи міститься в Законі України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків" тоді як визначення антидискримінаційної експертизи дано в Законі України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні".

Опрос