Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно урегулирования вопроса отпуска по уходу за ребенком)

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1430
Дата рассмотрения: 29.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання питання відпустки по догляду за дитиною)" (N 1430 від 11.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується надати можливість працівникам використовувати відпустку по догляду за дитиною до трьох років частинами у будь-який час до досягнення дитиною 8-ми років за умови виходів на роботу на повний робочий день. При цьому термін виходу на роботу та частина відпустки по догляду за дитиною не повинні бути менші шести місяців. У випадку перериву такої відпустки та на період виходу на роботу на повний робочий день передбачається призупинення права на одержання допомоги по догляду за дитиною.

Головне науково-експертне управління, розглянувши запропонований законопроект, не вважає таку пропозицію достатньо обґрунтованою.

Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю України, статті 18 Закону України "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Загальна тривалість такої відпустки становитиме по суті 2 роки десять місяців 5 днів - за виключенням післяпологової відпустки матері у 56 календарних днів. Тобто не може загалом йтися про "трирічну відпустку". Крім того, у разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

В той же час, вступ дитини до школи - важлива подія в її житті. Діти по-різному переживають її залежно від психологічної готовності вчитися у школі. Тому безсумнівно період навчання дитини у першому класі загальноосвітнього навчального закладу є відповідальним для батьків дитини. З огляду на зазначене трудовим законодавством з урахуванням потреб, пов'язаних з наявністю дітей у працівників, та інших потреб, передбачена можливість працювати неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Зокрема, відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Враховуючи зазначене, є достатні підстави вважати, що чинним законодавством України питання догляду за дитиною з врахуванням індивідуальних потреб дитини належним чином врегульоване.

Опрос