Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно установления повышения пенсии работникам сельскохозяйственных предприятий)

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1429
Дата рассмотрения: 23.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України про внесення змін до деяких законів України (щодо встановлення підвищення пенсії працівникам сільськогосподарських підприємств)" (N 1429 від 11.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести до Закону України "Про пенсійне забезпечення" зміни, згідно з якими громадянам, які працювали в сільськогосподарському виробництві (у тому числі, але не виключно, на сільськогосподарському підприємстві, були членами сільськогосподарського кооперативу, вели особисте селянське господарство), підвищуються пенсії залежно від наявного стажу роботи на 15, 20 та 25 відсотків. Крім цього, громадянам, які отримали інвалідність під час роботи на сільськогосподарському виробництві, пенсії мають бути збільшені на 10 відсотків незалежно від стажу роботи на сільськогосподарському виробництві. У разі ж отримання інвалідності під час роботи на сільськогосподарському виробництві та "наявності права на більше підвищення пенсії на підставі стажу, до такої особи пропонується застосовувати більше підвищення пенсії". Норми, в яких міститься посилання на встановлення вищезазначеного підвищення пенсій пропонується внести до законів України "Про сільськогосподарську кооперацію", "Про особисте селянське господарство", "Про державну підтримку сільського господарства України".

Головне науково-експертне управління в цілому не заперечує щодо необхідності підвищення рівня соціальної захищеності працівників сільськогосподарських підприємств. Разом з тим вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Починаючи з 2004 року, пенсійне забезпечення громадян здійснюється на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за принципами обов'язковості страхування осіб та рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються лише в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років (з метою недопущення звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних відповідно до статті 22 Конституції України). Що стосується надбавок та підвищень, які передбачені у Законі України "Про пенсійне забезпечення" то слід звернути увагу на те, що правове регулювання більшості з них здійснюється відповідно до положень інших законів. А ті надбавки до пенсій та підвищення розмірів призначених пенсій, виплата яких продовжує визначатися нормами цього Закону, мають бути також врегульовані відповідними законами, як це передбачається у пункті 6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Що стосується питань підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, то Головне управління у своїх висновках неодноразово зазначало, що, на нашу думку, в першу чергу слід підвищувати розміри тих пенсій, які не забезпечують достатній життєвий рівень громадян. При цьому важливим також є те, що пенсійне забезпечення здійснюється на принципах обов'язковості страхування осіб, а також диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати, з якої сплачено страхові внески. Це означає, що найбільш ефективним кроком підвищення рівня пенсійного забезпечення є підвищення розміру заробітної плати громадян, здійснення комплексу заходів з її легалізації, що матиме безпосередній вплив на рівень пенсійного забезпечення і фінансовий стан Пенсійного фонду України.

Опрос