Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно упорядочения демократического гражданского контроля над Военной организацией государства

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1426
Дата рассмотрения: 04.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо упорядкування демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією держави"

Даним проектом пропонується утворити Спеціальну комісію Верховної Ради України з питань демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією держави як постійно діючий орган. З цією метою запропоновано внесення змін до законів України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави", "Про оборону України" та "Про основи національної безпеки України".

Проаналізувавши вказаний законопроект, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне.

1. Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Нормативно-правові акти повинні прийматися на основі Конституції України і відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 28.01.2003 р. N 2-рп/2003).

Частиною другою статті 85 Конституції України встановлено, що Верховна Рада України здійснює повноваження, які відповідно до Конституції України віднесені до її відання. При цьому Верховна Рада України, приймаючи закони, не має права допускати невідповідностей щодо будь-яких положень, прямо закріплених в Конституції України, перерозподіл конституційної компетенції шляхом прийняття закону є можливим тільки шляхом внесення змін до Конституції України (див. Рішення Конституційного Суду України від 23.12.97 р. N 7-зп).

Відповідно до Конституції України Верховна Рада України для здійснення законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до її повноважень, виконання контрольних функцій створює з числа народних депутатів України комітети Верховної Ради України та обирає голів, перших заступників, заступників голів та секретарів цих комітетів.

Крім того, Верховна Рада України у межах своїх повноважень може створювати тимчасові спеціальні комісії для підготовки і попереднього розгляду питань (див. статтю 89 Конституції України).

Таким чином, контрольну функцію Верховна Рада України здійснює безпосередньо або через утворювані нею органи. З огляду на зазначене віднесення до суб'єктів цивільного контролю над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави, крім Верховної Ради України, також і її органів (запропоновані проектом зміни до частини другої статті 6 Закону України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави", статті 11 Закону України "Про основи національної безпеки України"), на нашу думку, є некоректним, оскільки таким чином може створюватись уявлення про те, начебто органи Верховної Ради є самостійними, незалежними від парламенту суб'єктами контролю і можуть діяти поза межами компетенції і доручень парламенту.

2. Відповідно до статті 89 Конституції України, комісії, які створюються Верховною Радою України, мають тимчасовий статус. Наділення Спеціальної комісії Верховної Ради України з питань демократичного цивільного контролю над Воєнною організацією держави статусом постійно діючого органу (доповнення до статті 9 Закону України "Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави") не узгоджується із вищенаведеними положеннями Конституції України.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос