Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно гарантий защиты прав детей-жертв военных действий и вооруженных конфликтов

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1410
Дата рассмотрения: 26.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій захисту прав дітей - жертв воєнних дій та збройних конфліктів" (N 1410 від 11.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується з метою підвищення рівня захисту прав дітей під час воєнних дій та збройних конфліктів внести ряд змін до законів України "Про охорону дитинства", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про безоплатну правову допомогу". Прийняття проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, дозволить посилити "відповідальність держави за долю дітей, які постраждали від воєнних дій і збройних конфліктів, дасть змогу запровадити ефективну систему захисту таких дітей, надання їм комплексної матеріальної, медичної, психологічної допомоги".

Розглянувши проект, Головне управління в цілому підтримує вказану законодавчу ініціативу. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо її змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У змінах до статті 21 Закону України "Про охорону дитинства" до найгірших форм дитячої праці пропонується віднести "незаконне утримання дітей, у тому числі у полоні". Водночас, Конвенція МОП N 182 "Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці" не відносить таке утримання до найгірших форм дитячої праці. Варто також звернути увагу на те, що само по собі перебування дитини у полоні не завжди пов'язано з використанням її праці. У зв'язку з цим відповідне положення, на нашу думку, доцільніше перенести до статті 30 цього Закону.

2. Пропозиція покласти лише на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування обов'язки щодо евакуації із зони воєнних дій чи збройних конфліктів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, інших дітей, закладів, де виховуються діти, переведення їх вихованців до інших закладів, розташованих у безпечній зоні" (зміни до статті 24 Закону України "Про охорону дитинства", нова стаття 301 цього Закону) не враховує реальних організаційних і матеріальних можливостей цих органів, а також фактично дозволяє центральним органам виконавчої влади усуватися від виконання відповідних обов'язків.

Вважаємо, що при розгляді цього питання доцільно було б звернути увагу на розпорядження Кабінету Міністрів України N 47-р від 26 січня 2015 року "Про встановлення режимів підвищеної готовності та надзвичайної ситуації", яким в Донецькій та Луганській областях встановлено режим надзвичайної ситуації, та на Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України N 18 від 26 січня 2015 року. У названому Положенні передбачена діяльність центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов'язана із організацією та здійсненням заходів з евакуації, яку координує Державна надзвичайна комісія (рішення якої, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання).

У режимі надзвичайної ситуації Комісія, зокрема, забезпечує координацію, організацію робіт та взаємодію функціональних і територіальних підсистем єдиної державної системи цивільного захисту, а також громадських, міжнародних організацій щодо надання допомоги постраждалому населенню; залучає до виконання робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації необхідні рятувальні, транспортні, будівельні, медичні та інші формування з використанням наявних матеріально-технічних, продовольчих та інших ресурсів і запасів; вживає заходів, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у небезпечних районах; залучає у разі потреби до ліквідації наслідків надзвичайної ситуації всі функціональні і територіальні підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту.

Крім цього, згідно із статтею 33 Кодексу цивільного захисту України у разі виникнення загрози збройних конфліктів з районів можливих бойових дій у безпечні райони, які визначаються Міністерством оборони України, на особливий період проводиться обов'язкова евакуація населення. Враховуючи масштаби негативних наслідків збройного конфлікту на Сході країни, у проекті доцільно було б визначити у статті 24 Закону України "Про охорону дитинства" порядок першочергової евакуації відповідних дитячих закладів у разі загрози виникнення або виникнення збройних конфліктів.

Опрос