Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно передачи табачных изделий в сферу управления Министерства обороны для нужд Вооруженных Сил Украины и других воинских формирований Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1404
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо передачі тютюнових виробів до сфери управління Міністерства оборони для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань України)"

У законопроекті пропонується доповнити підрозділ 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України новим пунктом 6-1, згідно з яким "тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби за наявності дозволу органів санітарно-епідеміологічної служби передаються органами, які їх вилучили, до сфери управління Міністерства оборони для потреб Збройних Сил України та інших військових формувань України. Операції з такої передачі звільняються від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком".

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що метою його прийняття "є підтримання Збройних Сил України та інших військових формувань України, які відстоюють територіальну цілісність України у Донецькій і Луганській областях" і його запровадження дозволить заощадити "державні кошти, які мають бути скеровані на знищення вилучених державними органами тютюнових виробів".

Головне управління, проаналізувавши внесену законодавчу пропозицію, вважає, що рішення щодо неї має прийматися з урахуванням наступного.

1. Звертаємо увагу на те, що запропоновані у законопроекті зміни передбачають встановлення винятку із загального правила, що міститься у п. 228.7 статті 228 Податкового кодексу України, за яким вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби підлягають знищенню.

Одночасно зауважимо, що у законопроекті чітко не визначається термін дії законодавчої пропозиції. Припис про те, що положення нового пункту 6-1 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України запроваджуються "тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства,", допускає неоднозначне його тлумачення, оскільки у ньому йдеться про абстрактну антитерористичну операцію, без посилання на рішення щодо її проведення, район та/або строки її проведення тощо. Таким чином, складається враження, що пропонована норма є нормою постійної дії, яка завжди застосовуватиметься під час проведення антитерористичних операцій та/або під час правового режиму воєнного стану.

2. Звертаємо увагу також на те, що під час практичної реалізації законопроекту можуть виникнути певні складнощі, оскільки запропонована у ньому новела розрахована виключно на застосування щодо великих партій конфіскованих тютюнових виробів. Між тим, наприклад, за результатами перевірок у точках продажу (особливо дрібних), зазвичай, вилучаються (та згодом конфіскуються у встановленому порядку) дрібні партії фальсифікованих або незаконно ввезених на митну територію України тютюнових виробів - від декількох блоків до декількох пачок. Визначення у встановленому законодавством порядку вмісту нікотину та смоли у зразках продукції з кожної такої партії для цілей законопроекту є нераціональним витрачанням часу та бюджетних коштів. У цьому контексті звертаємо увагу на те, що кількість акредитованих лабораторій, яким відповідно до законодавства надано право випробування тютюнової продукції на відповідність її вимогам безпеки для здоров'я та життя людини, є обмеженою.

3. Звертаємо увагу і на те, що за змістом законопроекту фальсифіковані та незаконно ввезені на митну територію України тютюнові вироби, конфісковані за рішеннями судів, у разі їх передачі до сфери управління Міністерства оборони України можуть набувати квазі-законного статусу, у зв'язку з чим вони де-факто виключатимуться зі сфери дії законодавства, що регулює виробництво, оподаткування та обіг тютюнових виробів, а, отже, зі сфери контролю податкових та інших контролюючих органів.

Законопроект не містить заборони щодо подальшої реалізації або безоплатної передачі тютюнових виробів іншим суб'єктам (наприклад, у випадку, якщо передане майно перевищує потреби Збройних Сил України та інших військових формувань України).

Опрос