Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно безоплатной передачи транспортных средств)

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1402
Дата рассмотрения: 31.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо безоплатного передання транспортних засобів)"

У законопроекті пропонується звільнити від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у разі безоплатного отримання у випадках, визначених законодавством, легкових автомобілів конфіскованих, знайдених, визнаних безхазяйними, за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання, та таких, що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшли у власність держави (у тому числі легкові автомобілі, визначені у статті 184 Митного кодексу України), державними органами, установами (організаціями), які утримуються за рахунок бюджетних коштів. Щодо цих же легкових автомобілів, які ввезені на митну територію України, пропонується не застосовувати вимоги щодо відповідності екологічним нормам. Відповідні зміни пропонуються до законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів".

Прийняття законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, "дасть можливість зняти податкові обтяження при безоплатному переданні транспортних засобів з числа тих, що переходять у власність держави, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, зокрема військовим формуванням України у зоні АТО".

Головне управління, розглянувши вказаний законопроект, вважає за доцільне висловити таке.

1. У законопроекті пропонується доповнити ст. 32 Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" положенням, згідно з яким "дія статті 2 цього Закону не поширюється на транспортні засоби конфісковані, знайдені, визнані безхазяйними, за якими не звернувся власник до закінчення строку зберігання, та такі, що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшли у власність держави (у тому числі транспортні засоби, визначені у статті 184 Митного кодексу України), при їх першій реєстрації в Україні за умови відповідності конструкції та технічного стану транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху". Звертаємо увагу на те, що у ст. 184 Митного кодексу України, яка регламентує питання поміщення товарів у митний режим відмови на користь держави, відсутні положення, які виділяли б транспортні засоби як окрему категорію. У зв'язку із цим можливо було б доцільним змінити редакцію "(у тому числі транспортні засоби, визначені у статті 184 Митного кодексу України)" на "(у тому числі транспортні засоби, поміщені у митний режим відмови на користь держави відповідно до ст. 184 Митного кодексу України)".

2. У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність його прийняття обґрунтовується тим, що "реалізувати обернені на користь держави транспортні засоби, які були вжитку, не завжди вдається (через перевищення розміру податків і зборів над їх ринковою вартістю), а зниження податкового навантаження при реалізації має високий ризик відтворення/створення схеми потрапляння на ринок України автомобілів із заниженим рівнем оподаткування", відповідно, як вважають суб'єкти права законодавчої ініціативи, "раціональною є їх безоплатна передача на державні цілі, а саме у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, зокрема військовим формуванням України у зоні АТО". У той же час зауважимо, що у поданих до законопроекту документах відсутня інформація щодо кількості конфіскованих, знайдених, визнаних безхазяйними легкових автомобілів за останні декілька років, а також кількості реалізованих таких автомобілів та переданих безкоштовно відповідним установам та організаціям. Доцільно також було б надати інформацію щодо фінансової сторони таких операцій за останні декілька років. Відсутність зазначеної інформації не дозволяє повною мірою оцінити ефективність (або неефективність) запровадження запропонованих законопроектом змін. Звертаємо увагу на те, що відповідно до вимог ст. 91 Регламенту Верховної Ради України та ст. 27 Бюджетного кодексу України до проекту слід надати належне фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки).

Опрос