Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно порядка назначения и освобождения от должности Председателя Национального банка Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1399
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо порядку призначення та звільнення з посади Голови Національного банку України) (реєстр. N 1399 від 11.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, у якому пропонується доповнити ст. 207 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) новою частиною, відповідно до якої при призначенні на посаду чи при звільненні з посади Голови Національного банку України він на пленарному засіданні парламенту доповідає Верховній Раді України відповідно про основні напрями майбутньої діяльності Національного банку України або про результати діяльності на посаді Голови Національного банку України та відповідає на питання представників депутатських фракцій, народних депутатів України. Уточнюється також, що обговорення відповідного питання здійснюється за процедурою повного обговорення відповідно до вимог ст. 30 Регламенту.

Необхідність прийняття поданого проекту обгрунтовується у пояснювальній записці тим, що в нормах чинного законодавства передбачені повноваження Верховної Ради України щодо призначення на посаду чи звільнення з посади Голови Національного банку України та його обов'язок доповідати Верховній Раді України про діяльність Національного банку України, проте в положеннях ч. 3 ст. 207 Регламенту йдеться лише про те, що при призначенні на посаду чи звільненні з посади Голови Національного банку України Верховна Рада приймає рішення "після обговорення кандидатури (або результатів діяльності)". У діючому Регламенті відсутня норма, яка б визначала процедуру прийняття такого рішення (абз. 3 п. 1 пояснювальної записки до законопроекту).

Поданий законопроект повторює положення проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо порядку призначення та звільнення з посади Голови Національного банку України)" (N 2817 від 16.04.2013 р.), який подавався на розгляд Верховної Ради України VII скликання та до змісту якого Головним управлінням у висновку N 16/3-938/2817 від 20.06.2013 р. було висловлено низку зауважень. У зв'язку з тим, що висловлені раніше зауваження не втратили своєї актуальності, вважаємо за доцільне повторити їх у даному висновку та зазначити наступне:

Конституцією України передбачено, що до повноважень Верховної Ради України належить призначення на посаду та звільнення з посади Голови Національного банку України за поданням Президента України (п. 18 ч. 1 ст. 85 Конституції України), а у Законі України "Про Національний банк України" (далі - Закон) визначено, що Голова Національного банку України одноосібно несе відповідальність перед Верховною Радою України та Президентом України за діяльність Національного банку (п. 8 ч. 1 ст. 19 Закону).

Водночас, Національний банк підзвітний Президенту України та Верховній Раді України в межах їх конституційних повноважень. Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України належить призначення та звільнення половини складу Національного банку України. Крім того, в ч. 3 ст. 24 Закону передбачено, що Національний банк інформує Верховну Раду України про Основні засади грошово-кредитної політики та стан грошово-кредитного ринку в державі, зокрема, у вигляді доповіді Голови Національного банку Верховній Раді України про діяльність Національного банку та наданні Президенту України та Верховній Раді України двічі на рік інформації про стан грошово-кредитного ринку в державі (пп. 4 та 5 ч. 2 ст. 51 Закону).

Наведене дає підстави для висновку про те, що право парламенту отримувати інформацію про діяльність Національного банку та його керівника у вигляді відповідної доповіді Голови Національного банку України більше пов'язане з контрольною (а не установчою) функцією парламенту. Парламентський контроль, виступаючи у якості самостійної функції парламенту, водночас може бути складовою частиною і способом здійснення інших його функцій.

Досить часто за наслідками реалізації контрольної функції парламент здійснює установчу функцію, що й відбувається у випадках, на регулювання яких спрямовані новели проекту.

Опрос