Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления государственной защиты граждан

Заключение к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1386
Дата рассмотрения: 15.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення державного захисту громадян" (реєстр. N 1386 від 10.12.2014 р.), внесений народним депутатом України А. В. Яценком

У проекті пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України та до законів України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та "Про Національний банк України", які спрямовані на посилення контролю за діяльністю банків та фінансових установ в частині обмеження розмірів фінансових санкцій за порушення позичальниками умов кредитних договорів тощо. Прийняття проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, "дозволяє зменшити соціальну напругу в суспільстві та сприятиме зростанню ділової активності через запровадження контролю за встановленням та нарахуванням фінансових санкцій банківськими установами за порушення позичальниками умов кредитних договорів, а також дозволить захистити інтереси власників".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити до його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. Щодо змін до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та до статей 551 та 627 ЦК України зазначимо, що, виходячи із необхідності забезпечення системності цивільного (господарського) законодавства, на думку управління, замість внесення окремих змін до Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" доцільніше визнати його таким, що втратив чинність. Це пояснюється тим, що на сьогодні цей Закон складається лише з 3 статей нормативного характеру, що свідчить про відсутність самостійного предмета законодавчого регулювання, у зв'язку з чим відповідні суспільні відносини мають регулюватися не у спеціальному законі, а у законодавчих актах більш загального характеру. Принагідно нагадаємо, що положення відповідного характеру містить частина 2 ст. 625 ЦК України, згідно з якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. З огляду на це є підстави вважати, що подальше вдосконалення норм, які регулюють питання цивільно-правової відповідальності за порушення грошових зобов'язань, має відбуватися шляхом внесення відповідних змін до ЦК України або (у разі необхідності) до Господарського кодексу України, в якому згадані питання регулюються у ст. 229.

З цих підстав управлінням не підтримується і поширення сфери дії Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" на фізичних осіб, які не є підприємцями, що також пропонується у проекті. Разом з тим зазначимо, що запропоноване уточнення статті 1 цього Закону, згідно з яким платниками грошових коштів визнаються лише фізичні особи, виключає з сфери дії цього закону юридичні особи, що суперечить його преамбулі, згідно з якою він "регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності" (за проектом - фізичні особи).

3. З огляду на те, що Закон України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" регулює відповідальність за порушення грошових зобов'язань, управлінням не підтримується внесення до нього положення про порядок передачі та/ або переуступлення третім особам прав вимоги боргу фізичної особи перед банком або фінансовою установою (ст. 41, якою доповнюється цей Закон). Зазначені питання, на нашу думку, доцільніше визначати у статті 11 Закону України "Про захист прав споживачів".

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос