Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления ответственности за кражу канализационных люков)

Заключение к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1381
Дата рассмотрения: 29.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення відповідальності за викрадення каналізаційних люків)"

З метою "попередження крадіжок люків та решіток", як це зазначається в Пояснювальній записці, у проекті пропонується доповнити чинний Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтею 194-2 "Викрадення каналізаційних або водопровідних люків, водостічних решіток". Крім того, пропонується внести доповнення до пункту 3 Примітки до статті 185 КК, згідно з якими викраденням каналізаційних або водопровідних люків, водостічних решіток у великих розмірах визнається злочин, вчинений на суму, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Пропозиція проекту щодо встановлення окремої кримінальної відповідальності за такі діяння, як "викрадення каналізаційних або водопровідних люків, водостічних решіток" (стаття 194-2 КК в редакції проекту) є сумнівною та юридично необгрунтованою. Адже буквальне тлумачення частини 1 статті 194-2 КК, якою пропонується криміналізувати викрадення каналізаційних або водопровідних люків, водостічних решіток а так само придбання або отримання, зберігання чи збут завідомо одержаних злочинним шляхом каналізаційних або водопровідних люків або водостічних решіток, дозволяє дійти висновку, що фактично йдеться про викрадення певного майна (яким є каналізаційні або водопровідні люки та водостічні решітки) та пособництво у вчиненні даного злочину (яким є придбання або отримання, зберігання чи збут завідомо одержаних злочинним шляхом каналізаційних або водопровідних люків або водостічних решіток). Таким чином, зазначені діяння за наявності достатніх підстав повинні бути кваліфіковані за статтею 185 КК або за статтею 185 КК з посиланням на частину 5 статті 27 КК.

Загалом, на наш погляд, внесення до кримінального законодавства України спеціальних норм, перш за все, повинно бути обумовлено підвищеним (або пониженим) рівнем суспільної небезпечності діяння порівняно з діянням, передбаченим загальною нормою. У даному ж випадку навряд чи викрадення каналізаційного люку, буде більш або менш суспільно небезпечним діянням, аніж, наприклад, крадіжка майна особи, яка кваліфікується за статтею 185 КК.

2. Досить сумнівними і недостатньо обґрунтованими є й запропоновані проектом розміри кримінальних покарань у санкціях статті 194-2 КК (у редакції проекту). Зокрема, запропоновані проектом розміри обмеження волі на строк від трьох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк за вчинення такого злочину, як викрадення каналізаційного або водопровідного люку, водостічної решітки а так само придбання або отримання, зберігання чи збут завідомо одержаних злочинним шляхом каналізаційних або водопровідних люків або водостічних решіток (частина 1 статті 194-2 КК в редакції проекту), є занадто суворими та неспіврозмірні вчиненому діянню, що порушує один з основних кримінально-правових принципів - особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів (частина 2 статті 65 КК).

Аналогічні недоліки містять й запропоновані санкції частин другої та третьої статті 194-2 КК.

Опрос