Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О единых правилах пенсионного обеспечения граждан Украины

Заключение к проекту закона Украины от 09.12.2014 № 1314
Дата рассмотрения: 26.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про єдині правила пенсійного забезпечення громадян України" (N 1314 від 09.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується встановити, що пенсія за віком, включаючи щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці, які досягли пенсійного віку, всім громадянам України встановлюється за єдиним законом, а саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Головне науково-експертне управління, розглянувши зазначену законодавчу пропозицію, вважає за доцільне зауважити наступне.

Небґрунтованою виглядає пропозиція про встановлення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці згідно із нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки цей Закон не передбачає призначення та виплати довічного грошового утримання.

У законопроекті фактично пропонується скасувати пенсійне забезпечення громадян за нормами спеціальних законів. При цьому ефективність такого заходу для розвитку економіки або сфери пенсійного забезпечення ніяким чином не обґрунтовується. Зокрема, до законопроекту не додано відповідних розрахунків про те, скільки коштів буде вивільнено внаслідок його запровадженням і, наприклад, які заходи соціально-економічного характеру можуть бути профінансовані за рахунок цих коштів.

Головне управління у своїх висновках до аналогічних законопроектів неодноразово зазначало, що при вирішенні питань щодо рівня пенсійного забезпечення в умовах пенсійної системи, побудованої на страхових засадах, принципово невірно ігнорувати той факт, що особи, які працюють на посадах, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на одержання пенсії за спеціальними законами, сплачують із заробітної плати внески до Пенсійного фонду у розмірі практично вдвічі більшому, ніж одержувачі пенсій на загальних підставах. При цьому розмір пенсій цих осіб у частині, що фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, визначається на загальних підставах.

Тому запровадження пропозиції про скасування пенсійного забезпечення за спеціальними законами відповідних категорій осіб має супроводжуватися, по-перше, внесенням відповідних змін до законодавства про подальшу сплату на загальних підставах страхових внесків цими особами, і по-друге, законодавчого вирішення питання щодо відповідних грошових компенсацій особам, які сплачували страхові внески у підвищених розмірах в минулому. В іншому випадку необхідно визнати, що запровадження запропонованих змін суперечитиме принципу загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо дотримання рівноправності застрахованих осіб при отриманні пенсійних виплат та виконанні обов'язків щодо сплати страхових внесків на вказане страхування.

Взагалі ж розгляд комплексу проблем, які стосуються змін у рівні та умовах соціального забезпечення різних категорій громадян, на нашу думку, має здійснюватися з урахуванням позиції Конституційного Суду України з цих питань. У відповідних рішеннях Суду зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99; від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002; від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004; від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004).

Опрос