Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно реализации права законодательной инициативы

Заключение к проекту закона Украины от 09.12.2014 № 1311
Дата рассмотрения: 23.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації права законодавчої ініціативи" (реєстр. N 1311 від 09.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести до статті 12 Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) та до статей 22, 89, 90, 99, 104, 114 та 115 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) зміни щодо порядку реалізації права законодавчої ініціативи, а саме процедури внесення поправок, пропозицій до законопроектів та проектів інших актів на різних стадіях їх проходження у парламенті, та механізмів, пов'язаних з повторним опрацюванням проектів після їх розгляду у першому читанні.

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Згідно з ч. 1 ст. 93 Конституції України право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України та Кабінету Міністрів України. В тексті Основного Закону України не визначено, якою має бути мінімальна кількість народних депутатів України, необхідна для подання проектів актів парламенту (окрім деяких проектів, про які йдеться у ст. ст. 154 та 156 Конституції України).

У пп. 2 п. 2 розділу І проекту пропонуються зміни до ст. 89 Регламенту, де передбачається, що право законодавчої ініціативи в частині подання проектів актів парламенту реалізується суб'єктами права законодавчої ініціативи - народними депутатами, які є членами депутатської фракції (депутатської групи) за ініціативою відповідної депутатської фракції (депутатської групи) та народними депутатами - членами комітету чи тимчасової спеціальної комісії за ініціативою відповідного комітету або на виконання доручення Верховної Ради, а також народними депутатами у кількості, яка становить не менше половини складу найменшої депутатської фракції, що сформована протягом першої сесії.

Головне управління в цілому підтримує встановлення регламентних правил, які б забезпечували ефективну роботу парламенту та оптимальні терміни перебігу законодавчого процесу. Тому вважаємо, що покладена в основу даного законопроекту ідея відмови від внесення законопроектів будь-яким народним депутатом України заслуговує на підтримку.

У той же час слід брати до уваги, що за змістом ч. 1 ст. 93 Конституції України ні комітети Верховної Ради України, ні депутатські фракції (депутатські групи) не наділені правом законодавчої ініціативи. Тому викликають сумнів ті положення проекту, які пов'язують можливість подання законопроекту з наявністю "ініціативи" (а фактично - дозволу) певного комітету чи депутатської фракції. На нашу думку, було б правильним і цілком достатнім встановити мінімальну кількість депутатів, які мають право на внесення законопроекту (як це й зроблено у даному проекті), а окрім цього передбачити можливість внесення певних законопроектів окремими депутатами без дотримання вимоги щодо мінімальної кількості за умови, що такі проекти розроблені на виконання доручення Верховної Ради України й попередньо (до їх внесення) схвалені рішенням профільного комітету Верховної Ради. Усі інші передбачені в проекті варіанти внесення законопроектів депутатами, на нашу думку, доцільно вилучити із тексту законопроекту.

2. В положеннях абз. 1 пункту "Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону" Пояснювальної записки до законопроекту, що розглядається, йдеться про те, що чинні положення Закону України "Про статус народного депутата України" базуються на засадах законодавчого процесу, що були актуальними до затвердження Верховною Радою України законом діючого Регламенту Верховної Ради України. Відтак, очевидною є необхідність узгодження відповідних законодавчих положень.

Опрос