Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах депутатов Верховной Рады Автономной Республики Крым, местных советов и сельских, поселковых, городских голов" (относительно выборов городских голов по принципу абсолютного большинства голосов)

Заключение к проекту закона Украины от 08.12.2014 № 1292
Дата рассмотрения: 23.04.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо виборів міських голів за принципом абсолютної більшості голосів)" (реєстр. N 1292 від 08.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто зазначений законопроект, яким пропонується внести низку змін до положень Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі - Закон) з метою запровадити обрання міських голів у містах, де проживають 100 тисяч або більше виборців, за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. Зокрема, обраним міським головою буде вважатись кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні (нова ч. 6 ст. 76). Якщо в першому турі жоден кандидат не набрав абсолютної більшості голосів, проводиться другий тур виборів. При повторному голосуванні міські голови обираються з двох кандидатів, які одержали найбільшу кількість голосів виборців. При цьому якщо крім кандидата на посаду міського голови, який одержав найбільшу кількість голосів, є кандидати, які одержали наступну за кількістю і водночас однакову кількість голосів, то при повторному голосуванні обирається міський голова з числа всіх визначених у цьому положенні Закону кандидатів (нова ч. 8 ст. 76 Закону).

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження щодо його змісту:

1. Головне управління в цілому підтримує ідею запровадження на виборах міських голів мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості, оскільки прийняття запропонованих змін сприятиме подоланню певних недоліків виборчої системи, яка застосовується в Україні, у тому числі, при виборах міських голів. Зокрема, до таких недоліків відноситься так звана "втрата голосів" виборців, поданих за кандидатів, які не стали переможцями, а також велика вірогідність обрання на вказані посади осіб, які не користуються достатньою підтримкою територіальної громади, що, очевидно, не можна вважати справедливою умовою визначення результатів виборів.

2. В проекті пропонуються зміни виборчої системи для виборів міських голів (нова редакція ч. 4 ст. 2 Закону) з мажоритарної виборчої системи відносної більшості на мажоритарну виборчу систему абсолютної більшості. Проте, остання буде застосовуватися виключно під час виборів міських голів у містах, де проживають 100 тисяч або більше виборців станом на день ухвалення рішення про призначення місцевих виборів. Водночас, існуюча на сьогодні виборча система відносної більшості залишатиметься незмінною для решти міських голів, а також на виборах сільських та селищних голів.

Головне управління вважає, що Закон до якого пропонуються зміни, уже нині є доволі складним у застосуванні, зокрема, з огляду на те, що передбачає використання різних виборчих систем для різних видів місцевих виборів. У зв'язку з цим прийняття поданого проекту, в якому пропонується диференціювати ще й виборчу систему на виборах міських голів в залежності від кількості виборців, на наш погляд, створить ще більше складнощів у правозастосуванні.

Виходячи зі змісту положень Основного Закону України природа та правовий статус посад сільського, селищного та міського голів загалом є тотожними, тому використання такого показника, як кількість виборців, для диференціації виборчих систем при обранні міських голів, на наш погляд, є невиправданим. З огляду на це вважаємо за доцільне розглянути питання про поширення мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості на вибори усіх сільських, селищних та міських голів.

Звертаємо також увагу, що з положень законопроекту незрозуміло, який орган, в якому порядку та на підставі яких відомостей приймає рішення, що у відповідному місті на день призначення виборів проживає 100 тисяч або більше виборців.

3. У п. 14 розділу I проекту (п. 8.2 нової ч. 8 ст. 76 Закону) пропонується нестандартний підхід до визначення переможця у виборах за мажоритарною виборчою системою абсолютної більшості. Відповідно до положень доктрини конституційного права мажоритарна виборча система - це система виборів, за якою обраними вважаються кандидати, які отримали більшість голосів виборців по виборчому округу, де вони балотуються. При застосуванні одного з різновидів вказаної системи, а саме мажоритарної виборчої системи абсолютної більшості, кандидат вважається обраним, якщо він отримав у відповідному, як правило, одномандатному виборчому окрузі, більше половини голосів виборців. За результатами першого туру у випадку, коли жоден з кандидатів не набрав визначеної кількості - 50 % + 1 голос виборців, відбувається другий тур. При повторному голосуванні, як правило, перемогу отримує один з двох кандидатів, що вийшли до другого туру, за умови, що за нього виборці віддадуть більшість голосів.

Опрос