Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за незаконные действия с платежными инструментами, оборудованием для их подделки, системами дистанционного обслуживания и другими средствами доступа к банковским счетам)

Заключение к проекту закона Украины от 05.12.2014 № 1272
Дата рассмотрения: 08.05.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за незаконні дії з платіжними інструментами та іншими засобами доступу до банківських рахунків)"

З метою уніфікації кримінальної відповідальності та припинення проявів шахрайства з документами на переказ та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанням для їх підроблення, а також для розвитку електронної комерції в Україні у законопроекті пропонується внести до Кримінального кодексу України (далі - КК) низку змін, зокрема: 1) викласти в новій редакції статтю 200 КК "Незаконні дії з платіжними інструментами"; 2) доповнити КК статтями 200-1 "Незаконні дії з обладнанням для підроблення платіжних інструментів, системами дистанційного обслуговування та іншими засобами доступу до банківських рахунків" та 200-2 "Фішинг".

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Пропозиція законопроекту щодо запровадження за вчинення злочину, передбаченого статтею 200 КК, альтернативних видів покарання (позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю), на нашу думку, є доцільною, оскільки санкції чинної редакції даної статті передбачають лише покарання у вигляді штрафу. Така "безальтернативність" кримінально-правових санкцій не дозволяє суду при розгляді кримінального провадження обрати найбільш оптимальний вид покарання за вчинення конкретного злочину враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Крім того, в разі неможливості сплатити штраф суд може замінити вказаний вид покарання лише на позбавлення волі (оскільки передбачений у санкції статті розмір штрафу перевищує три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Крім того, злочином, передбаченим чинною редакцією статті 200 КК, може бути й створення знарядь, які використовуються для вчинення злочинів проти власності (зокрема, крадіжок і шахрайств), і це має враховуватись при визначенні видів покарань за цей злочин.

Однак у той же час слід звернути увагу, що запропонований у проекті (частина 1 статті 200 КК в редакції проекту) розмір штрафу від десяти до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян є неспіврозмірним з небезпекою злочинного діяння, що, в свою чергу, порушує один з основних кримінально-правових принципів - співрозмірності покарання вчиненому злочину (частина 2 статті 65 КК).

2. Запропонована у проекті нова редакція статті 200 КК викликає сумніви. По-перше, необгрунтованим виглядає виключення зі складу даного злочину такої складової об'єктивної сторони, як неправомірний випуск або використання електронних грошей. Таким чином, у проекті пропонується декриміналізувати ці діяння, однак у доданих до законопроекту супровідних документах не міститься пояснень про причини такої новації.

По-друге, частиною 2 статті 200 КК (в редакції проекту) пропонується встановити кримінальну відповідальність за такі діяння, як несанкціонований вплив на системи дистанційного обслуговування з метою здійснення несанкціонованих переказів або будь-якої несанкціонованої зміни, спотворення, видалення, доповнення або отримання інформації про перекази, платіжні інструменти, банківські рахунки. Однак зазначені діяння є нічим іншим, як несанкціонованим втручанням в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 361 КК. Якщо ж ці діяння були вчинені з метою здійснення несанкціонованих переказів грошових коштів, то їх за наявності достатніх підстав слід кваліфікувати за частиною 2 статті 361 КК. Тому прийняття проекту у запропонованому вигляді призведе до конкуренції кримінально-правових норм, що значно ускладнить правозастосовну діяльність правоохоронних органів та суду.

Опрос