Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления уголовной ответственности за безосновательный отказ в предоставлении статуса участника боевых действий и незаконное его предоставление лицам, не имеющим на это права)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1268
Дата рассмотрения: 26.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення відповідальності за безпідставну відмову або незаконне надання статусу учасника бойових дій)"

З метою встановлення кримінальної відповідальності за підроблення документів, що є підставою для надання особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, статусу учасника бойових дій, а також за зловживання повноваженнями особою, якій законом надано право у зв'язку з її професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати документи, необхідні для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у законопроекті пропонується доповнити Кримінальний кодекс України (далі - КК) статтями 358-1 "Підроблення документів, що є підставою для надання особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, статусу учасника бойових дій" та 364-2 "Зловживання повноваженнями особою, якій законом надано право у зв'язку з її професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати документи, необхідні для надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення".

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити наступне.

1. Аналізуючи пропозицію законопроекту щодо встановлення кримінальної відповідальності за такі діяння, як підроблення документів, що є підставою для надання особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, статусу учасника бойових дій (стаття 358-1 КК в редакції проекту), слід звернути увагу на те, що відповідно до пункту 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. N 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції, зокрема, витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також документи, що були підставою для прийняття керівниками підприємств, установ, організацій рішення про направлення осіб у таке відрядження. Отже, йдеться про документи, які за своєю суттю посвідчують участь особи в певних подіях або перебуванні на території проведення антитерористичної операції. Залежно від суб'єктного складу діяння з підробки таких документів слід кваліфікувати або за статтею 358 КК "Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів", або за статтею 366 КК "Службове підроблення".

2. Що стосується запропонованої у проекті статті 364-2 КК, то, на нашу думку, обраний у законопроекті шлях криміналізації відповідних діянь не є оптимальним. Слід звернути увагу на те, що до набрання чинності Законом України N 746-VII від 21 лютого 2014 р. дії, описані у статті 364-2, повністю охоплювались би диспозицією статті 364 КК. Наведене свідчить про те, що внесення 21 лютого 2014 р. змін до статті 364 КК було помилкою, яку нині намагаються частково виправити шляхом криміналізації окремих діянь, які раніше охоплювались статтею 364 КК, а нині (внаслідок помилково внесених до цією статті змін) не охоплюються нею.

З огляду на викладене Головне управління вважає, що оптимальним варіантом вирішення проблеми, яку пропонується вирішувати шляхом доповнення КК новою статтею 364-2 (згодом, можливо, будуть пропонуватись й інші статті, які криміналізуватимуть інші окремі види зловживання владою чи службовим становищем), було б відновлення тієї редакції частини першої статті 364 КК, яка існувала до набрання чинності Законом України N 746-VII від 21 лютого 2014 р. Таке рішення зробило б внесення до КК статті 364-2 непотрібним.

Опрос