Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 21 Закона Украины "Об аренде земли" относительно размера арендной платы за земельную долю (пай)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1267
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 21 Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельну частку (пай)" (реєстр. N 1267 від 04.12.2014 р.)

У проекті пропонується шляхом доповнення статті 21 Закону України "Про оренду землі" новою частиною передбачити, що "розмір орендної плати за земельну частку (пай) не може бути меншим ніж 4,5 відсотків нормативної грошової оцінки".

Як зазначається у Пояснювальній записці до проекту, це має сприяти підвищенню рівня соціального захисту сільського населення. На думку Головного управління, це твердження не є безспірним. За законодавством, окрім грошової форми плати за оренду земельних ділянок застосовуються також такі форми, як натуральна та відробіткова. Сторони договору оренди можуть обирати одну з них чи поєднувати їх. За таких умов будь-які спроби встановити ту чи іншу межу розміру грошової плати за оренду землі можуть нівелюватися застосуванням інших форм плати за оренду, якщо сторони договору будуть вважати, що це їм вигідніше або зручніше, оскільки чинне законодавство гарантує право вільного укладання договору та визначення його умов (ст. 627 Цивільного кодексу України).

Для цілей оподаткування Податковий кодекс України (ст. 288) встановлює мінімальний та граничний розмір орендної плати, який, проте, має враховуватися лише при укладанні договору оренди щодо земель державної та комунальної власності. У такому разі орендна плата за землю є одним із обов'язкових платежів до відповідного бюджету, який сплачується орендарем земельної ділянки, що перебуває у державній чи комунальній власності. У випадку, який розглядається у проекті, відносини мають виключно цивільно-правовий характер, а отже у рамках, визначених законодавством, сторони відповідного договору самі визначають умови договору, а платіж за користування земельною ділянкою орендар вносить орендодавцеві. За таких обставин присутність адміністративного фактору у договірних відносинах може мати лише обмежений прояв і, безумовно, його поява повинна бути мотивованою. Вважаємо, що встановлення мінімального розміру плати за оренду земельних ділянок приватної форми власності може бути виправдане цілями забезпечення сплати земельного податку, у зв'язку з чим мінімальний розмір річної орендної плати доцільно встановлювати на рівні розміру земельного податку для відповідних земель.

Опрос