Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно упорядочения проведения контролирующими органами налоговых проверок и встречных сверок)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1250
Дата рассмотрения: 11.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо впорядкування проведення контролюючими органами податкових перевірок та зустрічних звірок)"

У законопроекті шляхом внесення змін до Податкового кодексу України пропонується скасувати зустрічні звірки та документальні невиїзні перевірки платників податків, отримання податковими органами документів від великих платників податків в електронній формі. Необхідність запропонованих змін обгрунтовується зменшенням "адміністративного навантаження на платників податків".

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне зауважити наступне.

Пропозиція щодо скасування зустрічних звірок даних суб'єктів господарювання щодо платника податків потребує додаткового обгрунтування. Зауважимо, що такі звірки проводяться виключно для отримання або підтвердження податкової інформації шляхом співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єктів господарювання. У випадку ж скасування таких звірок необхідну інформацію податкові органи отримуватимуть шляхом проведення, наприклад, документальних перевірок, що, навпаки, збільшить кількість перевірок контролюючих органів.

У законопроекті пропонується скасувати документальні невиїзні перевірки. Необхідність такого рішення, згідно із Пояснювальною запискою до законопроекту, пояснюється тим, що "платники податків повинні доставити в приміщення контролюючого органу велику кількість первинної документації, регістрів бухгалтерського обліку, що може, в свою чергу, паралізувати діяльність підприємств та відволікати значні кадрові ресурси на обслуговування вказаного виду перевірки". Щодо вказаної пропозиції слід зауважити, що відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України вказані перевірки проводяться "на підставі заяви, поданої платником податків з незначним ступенем ризику", тобто виключно за згодою таких платників податків. На наш погляд, доцільно було б поширити вказану вимогу на всіх платників податків, а не скасовувати в цілому такий вид перевірок. Зокрема, невиїзні перевірки виглядають доречними у випадках, коли проводяться виключно на підставі даних, що містяться в електронній формі, та без присутності платника податків.

Опрос