Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно маркировки импортных товаров на государственном языке)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1241
Дата рассмотрения: 29.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України щодо маркування імпортних товарів державною мовою" (реєстр. N 1241 від 04.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується встановити, що: надання інформації споживачеві державною мовою є обов'язковим; товари, що мають електронне устаткування та/або комп'ютерне програмування (електронні засоби та пристрої), обов'язково повинні мати версію програмного забезпечення державною мовою; маркування товарів, інструкції про їх застосування тощо виконуються державною мовою; за рішенням виробників товарів поруч із текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися його переклад іншими мовами; маркування товарів для експорту виконується будь-якими мовами; маркування імпортних товарів та інструкції про їх застосування виконуються обов'язково державною, за винятком торгової марки, логотипу компанії чи її назви або власної назви продукту, що можуть виконуватися іноземними мовами (величина шрифту та об'єм інформації мають бути не менші, ніж оригінальне маркування виробника).

Відповідні зміни пропонується внести до законів України "Про захист прав споживачів", "Про засади державної мовної політики", "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції".

Законопроект, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, розроблено "з метою захисту та реалізації прав споживачів на інформацію про товар, а саме можливість ознайомитися з характеристиками товару на рідній мові, а не на мові виробника, що дасть змогу свідомого вибору товару".

Головне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає, що рішення щодо нього має прийматися з урахуванням наступного.

1. Насамперед, звертаємо увагу на те, що назва законопроекту не узгоджується з його змістом. Так, у назві йдеться про маркування державною мовою лише імпортних товарів, в той час як пропозиції, що містяться у тексті проекту, стосуються маркування державною мовою усіх товарів, що реалізуються як на митній території України, так і експортуються.

2. Пропозиція до ч. 3 ст. 26 Закону України "Про засади державної мовної політики" щодо заміни чинної норми, за якою "маркування товарів, інструкції про їх застосування тощо виконуються державною мовою і регіональною мовою або мовою меншини" нормою, за якою "маркування товарів, інструкції про їх застосування тощо виконуються державною мовою", потребує, на нашу думку, обгрунтування на предмет відповідності положенням Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, за змістом якої Україна взяла на себе зобов'язання виключити із свого законодавства будь-які положення, що необгрунтовано забороняють або обмежують використання регіональних мов або мов меншин в документах, які стосуються економічного або соціального життя, зокрема трудових договорах, і технічній документації, такій як інструкції по використанню товарів або устаткування (пп. "а" п. 1 ст. 13).

Опрос