Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно гарантий социальной и правовой защиты военнослужащих, выполняющих задачи в условиях правового режима военного положения или во время осуществления антитеррористической операции, и членов их семей

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1238
Дата рассмотрения: 28.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального та правового захисту військовослужбовців, які виконують завдання в умовах правового режиму воєнного стану або під час здійснення антитерористичної операції, та членів їх сімей" (N 1238 від 04.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується передбачити виплату щомісячної винагороди за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України, для військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях в умовах дії правового режиму воєнного стану та/або беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, а також право таких військовослужбовців на безоплатне санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України після скасування воєнного стану або закінчення антитерористичної операції. Пропонується також надати право дітям військовослужбовців, які загинули під час виконання завдань в умовах воєнного стану та/або під час здійснення антитерористичної операції, на позаконкурсне зарахування до військових ліцеїв, ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою, вищих військових навчальних закладів та вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, за умов успішного складення іспитів та відповідності іншим вимогам і правилам прийому до цих навчальних закладів. Передбачається визнавати ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України громадян України, які виконували завдання в умовах правового режиму воєнного стану та/або під час здійснення антитерористичної операції.

Головне науково-експертне управління, не заперечуючи проти необхідності посилення соціальної захищеності військовослужбовців та членів їх сімей, з приводу внесеного законопроекту вважає за доцільне зазначити наступне.

1. Запропоновані зміни до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон) щодо виплати щомісячної винагороди за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України для військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях в умовах дії правового режиму воєнного стану та/або беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на нашу думку, не мають самостійного правового навантаження, оскільки на вказану у проекті категорію військовослужбовців також поширюються закріплені у цій статті умови грошового забезпечення. У ній, зокрема, визначено склад грошового забезпечення, встановлення його розміру Кабінетом Міністрів України, визначення порядку його виплати Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Крім того, слід зауважити, що частина 5 статті 9 цього Закону, до якої пропонується внести означені доповнення, визначає особливості виплати грошового забезпечення саме військовослужбовцям, які тимчасово проходять військову службу за межами України, і не стосується вказаної у проекті категорії.

2. Недостатньо виваженою вбачається пропозиція щодо доповнення статті 11 цього Закону положенням про надання військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях в умовах дії правового режиму воєнного стану та/або брали безпосередню участь в антитерористичній операції, права на безоплатне санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку і т. ін. тільки після скасування воєнного стану або закінчення антитерористичної операції. Адже у випадку поранення після інтенсивної терапії бійці потребують невідкладної реабілітації.

До того ж у цій статті вже закріплено право щодо безоплатного надання путівок військовослужбовцям, які направляються до санаторію для продовження лікування відповідно до висновків військово-лікарської комісії після лікування в госпіталях; за наявності медичних показань. Крім того, визначено, що військовослужбовці, які отримали захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, після лікування у військово-медичному закладі охорони здоров'я мають право на позачергове одержання путівок до санаторно-курортних та оздоровчих закладів Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів. Передбачено також першочергове надання путівок для санаторно-курортного лікування військовослужбовцям, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, а також при особливому характері їх служби, військовослужбовцям, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасникам бойових дій і прирівняним до них особам.

Опрос