Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Национальной гвардии Украины" (относительно подчинения и численности Национальной гвардии Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1234
Дата рассмотрения: 28.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про Національну гвардію України" (щодо підпорядкування та чисельності Національної гвардії України)"

Проектом пропонується внести зміни до Закону України "Про Національну гвардію України" (далі - Закон), відповідно до яких вивести Національну гвардію України (далі - НГ) з-під адміністративного та військово-політичного керівництва Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), передати функції останнього Президентові України та командувачеві Національної гвардії, впровадити контроль Верховної Ради України за кадровою політикою та діяльністю Національної гвардії, а також вилучити з тексту Закону фіксовану чисельність особового складу Національної гвардії України.

Держава може самостійно визначати структуру і підпорядкування військових формувань з правоохоронними функціями, виходячи із національних особливостей. Навіть структура їх підпорядкування в кожній країні є унікальною. Наприклад, Національна жандармерія Франції підпорядковується Міністру оборони Французької Республіки; Цивільна гвардія Іспанії підпорядковується в мирний час одночасно міністерству оборони, міністерству внутрішніх справ та міністерству фінансів; Війська карабінерів Італії є четвертим видом збройних сил Італії; Республіканська національна гвардія Португалії майже повністю підпорядковується міністру внутрішніх справ.

Таким чином, виходячи із досвіду функціонування подібних формувань в інших країнах світу, а також досвіду застосування внутрішніх військ МВС України створення Національної гвардії як окремого формування є питанням доцільності і виглядає можливим як з організаційної точки зору, так і з точки зору відповідності такого рішення конституційно-правовим приписам.

Разом з тим, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити до законопроекту такі зауваження і пропозиції.

1. Вважаємо, що питання стосовно відокремлення НГ із підпорядкування МВС України в окремий військовий підрозділ потребує додаткового аналізу. Адже НГ має ряд правоохоронних і військових функцій, які певним чином дублюють функції інших силових структур України.

Так, на НГ покладено ряд правоохоронних функцій, притаманних МВС України, зокрема охорона громадського порядку, забезпечення захисту та охорони життя, здоров'я, прав, свобод і законних інтересів громадян, участь у забезпеченні громадської безпеки, участь у спеціальних операціях із знешкодження озброєних злочинців, участь у припиненні масових заворушень, що супроводжуються насильством над громадянами (див. п. п. 2, 3, 10, 11 ч. 1 статті 2 Закону).

Опрос