Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно правового урегулирования работы общественных объединений и приведения нормативно-правовых актов к нормам действующего законодательства)

Заключение к проекту закона Украины от 04.12.2014 № 1232
Дата рассмотрения: 24.03.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо правового врегулювання роботи громадських об'єднань та приведення нормативно-правових актів до норм чинного законодавства)" (реєстр. N 1232 від 04.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, яким ініціюються зміни до законів України: "Про громадські об'єднання", "Про статус народного депутата України", "Про статус депутатів місцевих рад". Як випливає з п. 1 Пояснювальної записки, проект спрямований на врегулювання деяких питань діяльності громадських об'єднань стосовно процесу розгляду, вирішення та надання відповіді на звернення громадян, а також забезпечення додаткових гарантій реалізації права громадянина на звернення.

За результатами розгляду законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Ініційовані у проекті зміни переважно зводяться до пропозиції замінити у текстах трьох законодавчих актів слова "об'єднання громадян" словами "громадські об'єднання" (Розділи І, II, III проекту). Наведену пропозицію не можна вважати вдалою з огляду на наступне.

Визначення "громадського об'єднання", на яке пропонується замінити формулювання "об'єднання громадян", міститься в Законі України "Про громадські об'єднання" від 22 березня 2012 року N 4572-VI, за яким "громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів". Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка (ч. ч. 1, 2 ст. 1 Закону).

Водночас термін "громадське об'єднання" за своїм змістом вужчий ніж термін "об'єднання громадян", який охоплює не лише громадські об'єднання (громадські організації та громадські спілки), але й політичні партії як різновид об'єднання громадян. Зазначене випливає з припису ч. 1 ст. 36 Конституції України, за яким за громадянами України закріплено право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Таким чином, замість "забезпечення належної реалізації гарантованого чинним законодавством України права громадянина на звернення" (відповідно до сформульованого у п. 2 Пояснювальної записки до проекту завдання) ініційовані зміни, навпаки, спрямовані на звуження змісту права громадян на звернення, адже громадяни позбавлятимуться права на звернення до політичних партій (п. 1 Розділу І проекту).

Опрос