Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве" (относительно восстановления районных в городе Киеве советов и распределения полномочий между ними и Киевским городским советом)

Заключение к проекту закона Украины от 10.12.2014 № 1229-3
Дата рассмотрения: 12.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо відновлення районних у місті Києві рад та розподілу повноважень між ними і Київською міською радою)" (реєстр. N 1229-3 від 10.12.2014 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон) ряду змін з метою відновлення районних у місті Києві рад та розподілу повноважень між ними і Київською міською радою (п. 2 пояснювальної записки).

Даний законопроект є альтернативним до проекту Закону N 1229 від 03.12.2014 р. Положення проекту частково повторюють положення законопроектів N 1084 від 13.12.2012 р., N 4289 від 26.02.2014 р., які подавалися до Верховної Ради України попередніх скликань і щодо змісту яких Головне управління вже висловлювало свої зауваження. З огляду на те, що ці зауваження не втратили своєї актуальності, вважаємо за необхідне їх частково повторити та зазначити наступне:

A NAME=107 вересня 2010 р. Верховна Рада України прийняла Закон України N 2500-VI, яким до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" внесені зміни, які законодавчо закріпили можливість "неутворення" районних у місті Києві рад. Рішенням Київської міської ради від 09.09.2010 р. N 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві" з 31 жовтня 2010 року ліквідовані районні в місті Києві ради та їх виконавчі органи (районні в місті Києві державні адміністрації).

Зауважимо, що Головне управління у своєму висновку N 16/3-705/7069-2 від 07.09.2010 р. на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо порядку утворення районних рад)" від 06.09.2010 р. N 7069-2 не підтримало ідею відмови від районних у м. Києві рад, вважаючи її достатньо дискусійною. Насамперед, ідея ліквідації районних у місті Києві рад викликала певні сумніви з точки зору відповідності Конституції України, оскільки абзацом третім п. 8 Розділу XV "Перехідні положення" Основного Закону України передбачається збереження районних у містах рад, а ч. 1 ст. 142 Конституції України визнає територіальні громади районів у містах суб'єктами права комунальної власності. Системний аналіз конституційних норм дає підстави для висновку про те, що ними не тільки зафіксована існуюча раніше система організації влади в містах з районним поділом, а й фактично передбачається обов'язковість заснування в перспективі районних у містах рад, правовий статус яких має визначатися законом.

З огляду на це покладена в основу проекту ідея щодо обов'язковості утворення районних у місті Києві рад не викликає заперечень.

2. Разом з тим, запропонований у проекті спосіб поновлення права жителів міста Києва на здійснення місцевого самоврядування через районні в місті ради та їх виконавчі органи не повністю врегульовує проблему. Фактично запропонована редакція змін до Закону розрахована на факт існування районних у місті Києві рад, натомість нині вони ліквідовані. Відновлення ж діяльності цих рад може бути здійснене лише на основі детальних законодавчих механізмів їх формування та правил діяльності, які у проекті, так само як і в нормах чинного законодавства про місцеве самоврядування, відсутні.

Зокрема, з нової редакції відповідних положень Закону (у разі прийняття проекту) не випливають строки його реалізації та прямий обов'язок Київської міської ради прийняти рішення про створення районних у місті рад, загальний склад (кількість депутатів) новоутворених місцевих рад, призначення виборів до них. Такі повноваження Київської міської ради можна виявити лише в результаті досить складного тлумачення відповідних норм Закону та ст. 16, 84 Закону України "Про депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Доцільно дане питання додатково врегулювати в Прикінцевих та перехідних положеннях проекту Закону.

3. У проекті передбачається визначення Законом компетенції Київської міської ради, районних в місті рад, їх виконавчих органів. Нагадаємо, що у чинному законодавстві використовується підхід, за яким обсяг та межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (ч. 3 ст. 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Опрос