Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве" (относительно восстановления права территориальной общины города Киева осуществлять местное самоуправление через районные в городе советы и их исполнительные органы)

Заключение к проекту закона Украины от 03.12.2014 № 1229
Дата рассмотрения: 12.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо поновлення права територіальної громади міста Києва здійснювати місцеве самоврядування через районні в місті ради і їх виконавчі органи)" (реєстр. N 1229 від 03.12.2014 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення низки змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон) з метою відновлення цілісної системи місцевого самоврядування у місті Києві шляхом поновлення права територіальної громади міста Києва здійснювати місцеве самоврядування через районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Новели даного законопроекту багато в чому повторюють положення законопроектів N 10474 від 16.05.2012 р. та N 1032-2 від 02.04.2013 р., до яких Головне управління вже висловлювало свої зауваження. Оскільки частина зауважень залишається актуальною і для даного законопроекту, Головне управління вважає за необхідне їх частково повторити та зазначити наступне:

1. Законом N 2500-VI від 7 вересня 2010 р. Верховна Рада України внесла зміни до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", які законодавчо закріпили можливість "неутворення" районних у місті Києві рад. Рішенням Київської міської ради від 09.09.2010 р. N 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві" з 31 жовтня 2010 року районні в місті Києві ради ліквідовані.

У проекті пропонується частково повернутися до редакції положень Закону, які діяли до 07.09.2010 р., закріпивши на законодавчому рівні обов'язкове існування таких елементів системи місцевого самоврядування в місті Києві, як районні ради та їх виконавчі органи.

Головне управління у своєму висновку N 16/3-705/7069-2 від 07.09.2010 р. на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо порядку утворення районних рад)" N 7069-2 не підтримало ідею відмови від районних у м. Києві рад, вважаючи її достатньо дискусійною. Адже в цілому ідея ліквідації районних у місті Києві рад викликала певні сумніви з точки зору відповідності Конституції України, оскільки абзацом третім п. 8 Розділу XV "Перехідні положення" Основного Закону України передбачається збереження районних у містах рад, а ч. 1 ст. 142 Конституції України визнає територіальні громади районів у містах суб'єктами права комунальної власності. Системний аналіз конституційних норм дає підстави для висновку про те, що ними не тільки зафіксована існуюча раніше система організації влади в містах з районним поділом, а й фактично передбачається обов'язковість заснування в перспективі районних у містах рад, правовий статус яких має визначатися законом.

З огляду на це законодавчі пропозиції щодо поновлення у районах м. Києва демократичних форм управління суспільними справами не викликають заперечень.

2. Разом з тим, запропонований у проекті спосіб поновлення права жителів міста Києва на здійснення місцевого самоврядування через районні в місті ради та їх виконавчі органи не повністю врегульовує проблему.

Зокрема, у проекті не приділяється увага визначенню обсягу та меж повноважень районних у місті Києві рад. Натомість пропонується зберегти існуючий у чинному законодавстві підхід, за яким повноваження міської, районних у місті рад визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" з особливостями, передбаченими цим Законом (ч. 2 ст. 9 Закону). Обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах (ч. 3 ст. 41 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Опрос