Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 16 Закона Украины "О государственных наградах Украины" (относительно лишения государственных наград)

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1211
Дата рассмотрения: 24.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 16 Закону України "Про державні нагороди України" (щодо позбавлення державних нагород) (реєстраційний N 1211 від 02.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується розширити підстави для позбавлення державних нагород, визначити ініціаторів порушення питання щодо позбавлення нагородженого державних відзнак та врегулювати процедуру позбавлення державних нагород шляхом внесення відповідних змін до статті 16 Закону України "Про державні нагороди України". Зокрема, положеннями частини третьої статті 16 законопроекту передбачається, що підставами для позбавлення державних нагород є: вчинення посягання на територіальну цілісність та недоторканність України; публічне висловлювання на підтримку сепаратизму з метою відділення та приєднання території України до іншої держави; інші вчинки, що підривають авторитет України на міжнародній арені і не сумісні з високою державною нагородою.

Головне науково-експертне управління, розглянувши законопроект, висловлює щодо його змісту такі зауваження і пропозиції.

Доцільність внесення запропонованих змін викликає певний сумнів, оскільки підстави, за які пропонується позбавляти державних нагород, мають ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України і відносяться до тяжких злочинів. Наприклад, статтею 109 КК України передбачено відповідальність за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, а його статтею 110 - за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. Таким чином, запропоновані проектом зміни вони повною мірою охоплюються чинними нормами Кримінального кодексу України.

Крім того, перелічені кримінально карані діяння потребуватимуть певних доказів і повинні бути відповідним чином доведені у встановленому законом порядку, тоді, як відповідно до змісту частини 3 статті 16 законопроекту лише засудження за тяжкий злочин потребуватиме відповідного подання суду на відміну від інших запропонованих підстав.

Не зовсім коректними виглядають положення частини 4 та 5 законопроекту щодо закріплення повноважень Комісії з державних нагород та геральдики на рівні закону, згідно з якими "Комісія розглядає подання та документи, що до них додаються, протягом місяця з дня їх отримання" та "Комісія для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку запитувати та одержувати від державних органів, органів місцевого самоврядування матеріали та інформацію, необхідні для розгляду питань, пов'язаних з позбавленням нагородженого державних відзнак".

Річ у тім, що повноваження та завдання зазначеної Комісії визначені в Положенні про Комісію державних нагород та геральдики, затвердженому Указом Президента України від 31 грудня 2011 року N 1211/2011, та яка згідно статті 13 Закону України "Про державні нагороди України" є дорадчим органом при Президентові України і працює на громадських засадах. Тому, на думку управління, недоцільно вміщувати в проекті закону положення, які стосуються повноважень зазначеної Комісії та містяться в Положенні про Комісію державних нагород та геральдики. Доцільніше такі зміни було б внести до зазначеного Указу Президента, що належить до виключної компетенції Глави держави. Крім того, визначення в законопроекті повноважень цієї Комісії щодо позбавлення державних нагород створюватиме підстави для внесення змін в інші статті Закону "Про державні нагороди України" (наприклад, до статті 5 - нагородження державними нагородами), що є неприпустимим з точки зору законодавчої техніки.

Опрос