Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно условий возвращения срочных депозитов)

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1195
Дата рассмотрения: 23.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо умов повернення строкових депозитів)" (реєстр. N 1195 від 02.12.2014 р., внесений народними депутатами України П. О. Різаненком та О. В. Бєльковою)

У законопроекті з метою встановлення стабільності банківської системи пропонується внести до Цивільного кодексу України та Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" зміни, відповідно до яких клієнти банку, за загальним правилом, матимуть право отримати вклади та нараховані по ним відсотки за строковим банківським договором по закінченню його дії на відміну від чинного у даний час правила, за яким, зокрема, фізичні особи - вкладники можуть отримати власний вклад або його частину на першу вимогу. Прийняття проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, "забезпечить уникнення розриву ліквідності для банківських установ. Таким чином, банківські установи зможуть планувати свою основну діяльність з мінімальним ризиком втрати ліквідності, з максимальною ефективністю від розміщення даних ресурсів, що призведе до встановлення стабільності на ринку банківських послуг".

Головне управління, розглянувши зазначений проект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Насамперед слід звернути увагу на те, що у Цивільному кодексі України регулюються майнові відносини, засновані на юридичній рівності сторін, тобто при їх регулюванні не можна віддавати перевагу одній з сторін цих відносин. Разом з тим юридична рівність не завжди означає рівність реальних можливостей учасників цивільних відносин (наприклад, банк має більше можливостей "диктувати" умови договору вкладу вкладнику, особливо якщо вкладником є фізична особа з вкладом на незначну суму). Тому у деяких випадках закон має у більшому ступені захищати одну (більш слабку) сторону цивільних відносин, ніж іншу. Саме такий підхід реалізований у нормах ЦК України, які надають вкладнику за договором строкового банківського вкладу право вимагати видачі вкладу на його першу вимогу, що в цілому відповідає засадам цивільного права. В свою чергу, заборона вкладнику строкового вкладу вимагати його повернення до закінчення строку дії договору не відповідатиме зазначеним засадам.

Додатковим аргументом проти заборони вкладникам строкових вкладів вимагати повернення вкладених коштів за першою вимогою є також те, що згідно з статтею 71 Закону України "Про Національний банк України" НБУ за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи країни, має право обмежувати або забороняти видачу коштів з вкладних (депозитних) рахунків фізичних та юридичних осіб. Варто також врахувати, що запровадження такої заборони може змусити частину вкладників відмовиться від укладення договорів строкового банківського вкладу на користь вкладів на вимогу, що навряд чи сприятиме досягненню очікуваного суб'єктами права законодавчої ініціативи позитивного ефекту від прийняття проекту.

Опрос