Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об усилении внимания к использованию государственных символов в дошкольных, общеобразовательных и внешкольных учебных заведениях

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1192
Дата рассмотрения: 23.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах" (реєстр. N 1192 від 02.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, який містить приписи конкретно-розпорядчого характеру, спрямовані на "посилення уваги до використання державних символів у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах". Зокрема, у проекті пропонується: 1) забезпечити розміщення державної символіки в усіх дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах, а також проведення педагогічними працівниками роз'яснення ідейної суті та правил використання державних символів; 2) забезпечити вивчення учнями загальноосвітніх навчальних закладів тексту та музики Державного Гімну України; 3) застосовувати в обов'язковому порядку державну символіку при проведенні урочистих заходів, державних і національних свят у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах; 4) забезпечити виконання учнями, вихованцями, педагогічними працівниками та іншими учасниками навчально-виховного процесу Державного Гімну України під час підняття Державного Прапора України щопонеділка на початку першого уроку.

Положення цього законопроекту ідентичні положенням законопроекту N 3683 від 22.11.2013 р., який подавався до Верховної Ради України VII скликання і щодо змісту якого Головне управління вже висловлювало свої зауваження. З огляду на те, що висловлені раніше зауваження не втратили своєї актуальності, вважаємо за необхідне їх повторити у даному висновку і зазначити наступне:

1. У сфері конституційного права та державного будівництва існує потреба у прийнятті досить великої кількості нових законів, прийняття яких безпосередньо передбачене в тексті (або випливає із змісту відповідних положень) Конституції України, а також законів, які мають конкретизувати порядок реалізації основних конституційних прав і свобод громадян та виконання ними конституційних обов'язків у різних галузях суспільного життя. Зокрема, актуальним залишається питання реалізації відповідних положень Конституції України, де йдеться про законодавче встановлення Великого Державного Герба України, опису державних символів України та порядку їх використання (стаття 20).

Однак викликає сумніви пропозиція врегулювати в окремому первинному законодавчому акті лише окремі питання використання деяких державних символів і тільки у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах.

Виходячи з того, що відповідно до приписів Основного Закону України опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України (ч. 6 ст. 20 Конституції України), та з огляду на необхідність дотримання принципу системності законодавчого регулювання більш правильним з точки зору усталених вимог законодавчої техніки було б розробити і прийняти єдиний закон, який би встановлював опис, порядок використання та захисту всіх державних символів України (під назвою "Про державні символи України"), як це передбачено в п. 4 ч. 2 ст. 92 Конституції України. На нашу думку, питання опису та використання Державного Прапора України, Державного Герба України і Державного Гімну України є однорідними як за своєю правовою природою та характером регулювання, так і за процедурою прийняття. Отже, посилення уваги лише до використання двох державних символів з перелічених у статті 20 Конституції України державних символів України (у даному випадку - Державного Прапора України та Державного Гімну України) є не зовсім коректним.

У контексті аналізу положень поданого проекту вважаємо за доцільне звернути увагу на необхідність законодавчого встановлення загальної можливості офіційного та неофіційного використання державних символів. Необхідно встановити основні правила та загальні обмеження щодо такого використання, а не обмежуватися положеннями щодо обов'язку керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, їх педагогічних працівників виконати ряд дій щодо "забезпечення розміщення державної символіки", "проведення роз'яснення ідейної суті державних символів", "застосування в обов'язковому порядку державної символіки", "забезпечення вивчення Державного Гімну України" тощо.

Необхідно нагадати, що прийняття нових первинних законодавчих актів (як це пропонується у даному законопроекті) доцільно здійснювати лише у випадках виникнення чи виділення певної самостійної сфери суспільних відносин, що не врегульована (недосконало врегульована) існуючими нормами права. При цьому для врегулювання такої сфери відносин має існувати потреба у прийнятті досить значної кількості нових законодавчих норм. Положення законопроекту не відповідають наведеним критеріям, а форма викладення приписів проекту не узгоджується з природою закону як нормативно-правового акта.

Неполный текст документа!

ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете найти, зарегистрировавшись в новой Информационно-правовой и коммуникационной платформе для бизнеса LIGA:ZAKON!

Кроме того, в ней доступны:
  • все законодательство Украины
  • аналитика и отчетность
  • консультации и справочная информация
Опрос