Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 255 Уголовного кодекса Украины (относительно установления уголовной ответственности для "воров в законе")

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1188
Дата рассмотрения: 16.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 255 Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності для "злодіїв в законі")"

З метою встановлення кримінальної відповідальності "злодіїв в законі" та "членів злодійського миру", а також надання правоохоронним органам додаткового механізму для боротьби із цим явищем та зменшення суспільної шкоди від нього законопроектом пропонується викласти в новій редакції статтю 255 Кримінального кодексу України (далі - КК), передбачивши кримінальну відповідальність за "зайняття особою вищого становища в злочинній ієрархії" (частина 2 статті 255 КК в редакції проекту) та участь у створенні та діяльності злочинної організації такої особи (частина 3 статті 255 КК в редакції проекту).

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, не вважає за можливе підтримати його з огляду на таке.

Відповідно до статті 2 КК єдиною підставою кримінальної відповідальності є вчинення винною особою злочину. Злочином же відповідно до статті 11 КК є передбачене КК суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину. Таким чином, однією з основних обов'язкових ознак злочину є діяння, яке може бути виражено в формі дії або бездіяльності.

Діяння у кримінально-правовому розумінні - це вольова, усвідомлена поведінка (вчинок) особи, безпосередньо спрямована на спричинення певних негативних наслідків. Членство ж в певній групі - це належність особи до групи, певне становище особи в групі, що обумовлене соціальними зв'язками між всіма учасниками групи, їхніми загальними прагненнями, інтересами, взаємодопомогою. Інакше кажучи, у тому, що особа належить до певної групи чи спільноти (навіть злочинного спрямування), немає діяння в його кримінально-правовому значенні, що давало б підстави вважати таку приналежність особи злочином. З огляду на це положення проекту, яким пропонується встановити кримінальну відповідальність за "зайняття особою вищого становища в злочинній ієрархії" (частина 2 статті 255 КК в редакції проекту), суперечить положенням Загальної частини КК, а тому не може бути підтримане.

Окрім цього слід зазначити, що формулювання "зайняття особою вищого становища в злочинній ієрархії" й саме по собі є надзвичайно розпливчастим і може тлумачитись по-різному, що створює загрозу застосування на основі пропонованої проектом статті КК покарання навіть до тих осіб, які ніколи не вчинили і не сприяли вчиненню жодного злочину.

Опрос