Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их отягощений" (относительно возможности регистрации прав независимо от места расположения объекта по выбору заявителя)

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1184
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (щодо можливості реєстрації прав незалежно від місця розташування об'єкта за вибором заявника)" (реєстр. N 1184 від 02.12.2015 р., внесений народним депутатом України С. О. Фаєрмарком)

У проекті пропонується внести до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зміни, згідно з якими заявникам надаватиметься можливість реєструвати право власності та інші речові права на об'єкти нерухомого майна незалежно від місця розташування цих об'єктів (у даний час реєстрація проводиться за місцем його розташування), а також у будь-якого нотаріуса (у даний час заява подається нотаріусу, який вчинив нотаріальну дію з нерухомим майном). Необхідність прийняття зазначених норм пояснюється потребою забезпечення реалізації прав громадян, які мають нерухоме майно на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "сприятиме захисту та можливості реалізації прав власників та право набувачів української нерухомості, які опинились на окупованій території, покращенню ситуації в Україні в частині спрощення доступу громадян та юридичних осіб до послуг з реєстрації прав на нерухомість та їх обтяжень, зниженню корупційних ризиків у сфері шляхом розширення кола можливостей заявників та надання їм альтернативи відносно суб'єкта звернення за послугою".

Розглянувши законопроект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. На нашу думку, такі кардинальні зміни щодо визначення місця реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень без їх попереднього "опробування" на певних об'єктах можуть негативно позначитися на захисті прав власників нерухомого майна та привести до певних незручностей у користуванні Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Виходячи з цього, пропонуємо на першому етапі (наприклад, до 1 січня 2016 року) дозволити подавати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень незалежно від місця розташування об'єкту нерухомості, щодо якого здійснюються реєстраційні дії, лише щодо об'єктів нерухомості, які розташовані на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також у зоні проведення антитерористичної операції.

2. Щодо пропозиції про дозвіл подавати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень будь-якому нотаріусу, то Головне управління не підтримує її. На нашу думку, запропонована у проекті можливість роз'єднання процедури здійснення нотаріальної дії, на підставі якої змінюються права на об'єкт нерухомого майна, та реєстрації відповідних змін у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може привести до певних негативних наслідків, зокрема, збільшення правопорушень, у першу чергу, до шахрайства з нерухомим майном. Крім цього, новий порядок є незручним для самих заявників, які будуть змушені звертатися, як мінімум, до двох різних нотаріусів.

Опрос