Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 26 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службе" относительно освобождения от военной службы граждан, являющихся студентами или аспирантами дневной формы обучения

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1175
Дата рассмотрения: 10.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо звільнення з військової служби громадян, які є студентами або аспірантами денної форми навчання"

Метою законопроекту, як це зазначається у Пояснювальній записці до нього, є створення рівних умов щодо реалізації громадянами, які є студентами та аспірантами денної форми навчання, свого права на навчання.

Для досягнення цієї мети у законопроекті пропонується внести до пункту "ґ" частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" зміни, якими передбачено, що під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації до часу, визначеного пунктами 2 або 3 частини восьмої статті 26 Закону) військовослужбовці звільняються з військової служби у зв'язку з навчанням за денною формою у вищому навчальному закладі I - IV рівня акредитації, яке було перервано у зв'язку з призовом студента або аспіранта на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. 3 липня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до законів України "Про освіту" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо гарантій для студентів, аспірантів, педагогічних, науково-педагогічних працівників" N 1575-VII (далі - Закон N 1575-VII). Зазначеним Законом статтю 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" було доповнено частиною другою, відповідно до якої призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання.

У той же час (як правильно наголошується у Пояснювальній записці до законопроекту), до набрання чинності цим Законом у Збройні Сили України та інші військові формування були призвані по мобілізації громадяни, які є студентами або аспірантами, що навчалися за денною формою у вищих навчальних закладах. Вказана категорія осіб чомусь була залишена поза увагою у Законі N 1575-VII.

Враховуючи наведене, Головне управління в цілому підтримує ідею законопроекту щодо надання можливості студентам та аспірантам, які були призвані по мобілізації, припинити військову службу та продовжити навчання. Однак, запропонований у проекті спосіб вирішення питання шляхом внесення змін до пункту "ґ" частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", на наш погляд, є не зовсім вдалим, оскільки врегулювання окреслених вище суспільних відносин, фактично, є разовим та таким, що спрямоване на усунення законодавчих прогалин, пов'язаних із прийняттям та введенням у дію Закону N 1575-VII.

Опрос