Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" и некоторые другие законы Украины относительно упорядочения выплат жертвам политических репрессий

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1170
Дата рассмотрения: 22.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" та деяких інших законів України щодо впорядкування виплат жертвам політичних репресій" (N 1170 від 02.12.2014 р.)

У законопроекті пропонується встановити для реабілітованих осіб грошову компенсацію у розмірі однієї мінімальної заробітної плати (встановленої законами України на день її виплати) за кожний місяць позбавлення волі або примусового поміщення у лікувальні заклади репресованих та реабілітованих громадян, а також замінити існуюче обмеження (трьома роками) строку подання заяви про її отримання на безстрокове. Крім того, пропонується встановити реабілітованим особам надбавки до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії у відсотках, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також у назві Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" пропонується замінити словосполучення "на Україні" словосполученням "в Україні".

Головне науково-експертне управління підтримує пропозиції щодо уточнення назви зазначеного Закону, а також підвищення пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсій реабілітованим особам та членам їх сімей. Врегулювання цього питання на законодавчому рівні є досить актуальним, адже в даний час розміри підвищення до пенсій даній категорії осіб фактично визначаються на підзаконному рівні. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 р. N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" встановлено, що громадянам, які необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, проводиться підвищення пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсій, в розмірі 54,4 гривні, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, 43,52 гривні.

До прийняття зазначеної урядової постанови розмір підвищення визначався згідно із статтею 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статтею 47 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і встановлювався в розмірі 50 % та 25 % мінімальної пенсії за віком. Мінімальну пенсію за віком для визначення величини цих надбавок було затверджено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України N 1 від 03.01.2002 р. в розмірі 19,91 грн. (що становило відповідно 9,96 грн. (50 %) та 4,98 грн. (25 %). Враховуючи зазначене, слід звернути увагу на те, що запровадження запропонованих змін потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету, зважаючи ще й на те, що в законодавчій ініціативі пропонується розширити коло осіб, які матимуть право на підвищення пенсій. Це дружини (чоловіки), які не одружилися вдруге, померлих осіб, які були реабілітовані відповідно до статей 1, 3 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

Потребує, на наш погляд, доопрацювання пропозиція про скасування положень пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та статті 47 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині скасування права на встановлення підвищень до пенсій примусово переселених членів сімей громадян, які необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані. Реалізація пропозиції в запропонованій редакції призведе до порушення прав цих громадян, що гарантовані їм Конституцією України, де передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України).

Опрос