Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Регламенте Верховной Рады Украины" (относительно народной экспертизы законопроектов)

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1152
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо народної експертизи законопроектів)" (реєстр. N 1152 від 02.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до ст. 103 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) та доповнити його положення новою ст. 1031. У запропонованих в проекті змінах передбачено запровадження "народної експертизи" законопроектів, що здійснюється у формі висловлення підтримки та заперечення проти прийняття певного законопроекту, а також внесення пропозицій щодо його змісту.

Відповідно до положень проекту при підготовці до першого читання кожен законопроект в обов'язковому порядку направляється для проведення не лише наукової, але й народної експертизи (п. 1 розділу І проекту - зміни до ч. 2 ст. 103 Регламенту). При цьому в проекті передбачено два способи проведення такої експертизи. За першим експертиза матиме форму висловлення підтримки чи заперечення проти прийняття певного законопроекту. Другий спосіб передбачає внесення до змісту відповідного законопроекту пропозиції, яка у разі її підтримки не менш ніж 20000 громадянами України впродовж одного місяця з моменту її розміщення на офіційному сайті Верховної Ради України та відкриття можливості для голосування за неї враховуватиметься профільним комітетом при розгляді законопроекту та прийнятті рішення стосовно подальшої роботи над ним (п. 2 розділу І проекту - нова ст. 1031 Регламенту).

Оцінюючи наведені новели Головне управління виходить з наступного.

1. Відповідно ч. 1 ст. 6 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Способом реалізації цього конституційного принципу є участь громадян України в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, право вільно обиратися та обирати органи державної влади та органи місцевого самоврядування, та право рівного доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування (ст. 38 Конституції України).

Водночас, в ч. 1 ст. 93 Основного Закону України чітко визначено, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України. В Конституції України не передбачено інших суб'єктів права законодавчої ініціативи, а тому парламент не лише не зобов'язаний, а й не має права розглядати законопроекти чи пропозиції до них інших суб'єктів, окрім зазначених вище. Практиці конституційного права зарубіжних країни відомий інститут народної законодавчої ініціативи, однак його реалізація грунтується на конституційних приписах чи положеннях органічних законів та має свою нормативно закріплену процедуру з чітко визначеними процесуальними, кількісними та географічними показниками. При цьому народна законодавча ініціатива не є обов'язковим стандартом державно-правової практики демократичних країн, питання щодо її впровадження є питанням доцільності і розсуду для кожної окремої країни. Юридичній науці відомі аргументи як на користь, так і проти запровадження народної законодавчої ініціативи.

Відтак, ідея внормування в регламентних нормах права на поправки до законопроекту осіб, які не належать до суб'єктів права законодавчої ініціативи, на наш погляд, має ознаки неконституційності і не може бути реалізована без внесення відповідних змін до Конституції України.

2. Проект має недоліки техніко-юридичного характеру. Зокрема:

Опрос