Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 25 Закона Украины "О Национальном банке Украины" (относительно рефинансирования)

Заключение к проекту закона Украины от 02.12.2014 № 1146
Дата рассмотрения: 15.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 25 Закону України "Про Національний банк України" (щодо рефінансування)"

У законопроекті пропонується доповнити статтю 25 Закону України "Про Національний банк України" новою частиною третьою, згідно з якою "у разі неможливості комерційним банком вчасно повернути кошти виділені, як рефінансування Національний банк України має право конвертувати заборгованість в субординований борг комерційного банку та/або викуп цінних паперів комерційного банку (в тому числі, акції облігації)".

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його прийняття "дасть можливість більш ефективно впливати на регулювання грошово-кредитної політики в Україні, що знизить негативні наслідки політичної і економічної кризи в Україні і надасть можливість банкам відновити кредитування реального сектору економіки".

Головне управління щодо пропозиції проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. У законопроекті не визначено критерії, якими має керуватися Національний банк України при прийнятті рішення щодо конвертації кредитів рефінансування того чи іншого комерційного банку у субординований борг або цінні папери. Відсутність законодавчого врегулювання таких вимог значно ускладнить прийняття Нацбанком відповідних рішень, а також може призвести до зловживань при наданні кредитів рефінансування, посилити непрозорість важливого для банків механізму підтримки ліквідності, а також підвищити корупційні ризики. Фактично регулятор на свій розсуд зможе "прощати" окремим банкам мільярдні борги з рефінансування.

2. Запровадження законодавчої пропозиції може привести до зниження платіжної дисципліни банків-боржників, оскільки вони матимуть можливість отримати від Національного банку України дозвіл на відповідну конвертацію заборгованості, яка значно покращить стан їх капіталізації та поліпшить показники обов'язкових нормативів. Зокрема, враховуючи вимоги статті 30 Закону України "Про банки і банківську діяльність", конвертація заборгованості в субординований борг дозволить банку-боржнику вивести з-під застави майно, яке раніше надане Національному банку України під рефінансування, а також зарахувати субординований борг в капітал банку. При цьому, повертати такий борг, згідно з вимогами цього ж Закону, банку дозволяється не раніше ніж через п'ять років, а максимальний термін щодо його повернення Законом України "Про банки і банківську діяльність" не обмежений.

У разі ж запровадження пропозиції щодо конвертації кредитів рефінансування у цінні папери банку - акції або облігації, банки-боржники зможуть розрахуватися з державою за кредитом не коштами, а цінними паперами власної емісії, які нічим не забезпечені.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос