Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно отмены электронного администрирования налога на добавленную стоимость

Заключение к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1141
Дата рассмотрения: 09.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування електронного адміністрування податку на додану вартість"

У законопроекті шляхом внесення змін до законів України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" (N 1621-VII від 31 липня 2014 р.) та "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності" (N 1690 від 7 жовтня 2014 р.) пропонується з 1 січня 2015 року скасувати систему електронного адміністрування податку на додану вартість.

У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність його прийняття обґрунтовується тим, що "реалізація у суб'єктів господарювання механізму електронного адміністрування ПДВ потребуватиме значних додаткових трудових і технічних ресурсів з метою постійного моніторингу операцій в системі електронного адміністрування". Адже "порівняно з діючим механізмом реєстрації податкових накладних, кількість податкових накладних, які будуть задіяні в системі електронного адміністрування ПДВ значно збільшить навантаження в роботі електронних систем. Відсутність технічного тестування можливостей електронних систем для забезпечення функціонування системи електронного адміністрування може призвести до ймовірних зупинок чи збоїв в електронній системі. Враховуючи це, а також що ця система буде повністю базуватися з використанням мережі Інтернет, то будь-які зупинки чи збої в роботі цих систем призведуть до дестабілізації роботи підприємства, безпідставного застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, несвоєчасної сплати податку до бюджету".

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Насамперед, звертаємо увагу на те, що Уряд, як суб'єкт права законодавчої ініціативи, у Пояснювальній записці до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" (реєстр. N 4309а), який прийнятий Верховною Радою України як Закон 31 липня 2014 року, зазначав, що запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість "дозволить скоротити можливості для зловживань, створити умови для унеможливлення отримання незаконного бюджетного відшкодування, збільшити надходження до бюджету. Необхідність внесення таких змін викликана тим, що чинний порядок адміністрування податку на додану вартість в Україні супроводжується масовими правопорушеннями, особливо у вигляді схемного кредиту через так звані "податкові ями", що призводить до розкрадання бюджетних коштів".

Зважаючи на те, що згідно з вищезазначеним Законом норми Податкового кодексу України щодо електронного адміністрування ПДВ набувають чинності тільки з 1 січня 2015 року, то відповідна практика застосування цих норм, яка підтверджувала б їх неефективність, на даний час відсутня.

Одночасно слід зазначити, що з приводу законодавчих пропозицій запровадження електронного адміністрування ПДВ у науковців та бізнес-громади склалося неоднозначне ставлення і, відповідно, це дозволяє зробити висновок, що поряд з існуючою загальною підтримкою зусиль Уряду щодо посилення контролю за використанням бюджетних коштів, зокрема, у сфері відшкодування ПДВ, а також боротьби з так званими "податковими ямами", у той же час прийняті законами України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" (N 1621-VII від 31 липня 2014 р.) та "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності" (N 1690 від 7 жовтня 2014 р.) норми є недосконалими і потребують суттєвого доопрацювання. Адже успішне впровадження електронного адміністрування ПДВ в значній мірі залежить від чіткості норм законодавства, зрозумілості та однозначності їх застосування як податковими органами, так і платниками податку. Зокрема, неврегульованими залишилися питання: можливості повернення коштів на поточний рахунок із системи електронного адміністрування ПДВ; порядку врахування помилково або надміру перерахованих сум; порядок скасування помилково виписаних накладних; порядку бюджетного відшкодування ПДВ, до якого не застосовується процедура автоматичного відшкодування тощо.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос